Chrání olivy před rakovinou vaječníků? Podle vědců existuje jasná souvislost

Zdroj: Shutterstock

Olivy jsou jednou z těch potravin, kterou lidé buď milují, nebo nenávidí. Vědci objevili, že olivy nejen vypadají jako ženské vaječníky, ale také vaječníkům pomáhají. Zjistěte, v čem tkví síla oliv.

Olivy jsou malé plody, které rostou na olivovníku evropském (Olea europaea). Patří do skupiny ovoce zvaného peckovice a jsou příbuzné mangu, třešním, broskvím, mandlím a pistáciím.

Základní složky oliv

Ze zdravých tuků obsažených v olivách se získává olivový olej, který je jednou z klíčových složek středomořské stravy. Ve Středomoří se 90 % oliv používá k výrobě olivového oleje. Olivy obsahují 11-15 % tuku, z toho 74 % kyseliny olejové. Ta je hlavní složkou olivového oleje.

Kyselina olejová je spojována s několika zdraví prospěšnými účinky, včetně zmírnění zánětů a snížení rizika srdečních onemocnění.

Výsledky studie vídeňské univerzity ukazují celkové snížení rizika kardiovaskulární úmrtnosti (12 %), kardiovaskulárních příhod (9 %) a mrtvice (17 %) při pravidelném používání olivového oleje.

Olivy obsahují také 4-6 % sacharidů, čímž se řadí mezi ovoce s nejnižším obsahem sacharidů, z nichž většinu tvoří vláknina.

Vitaminy a minerály

Olivy jsou dobrým zdrojem několika vitaminů a minerálních látek, z nichž se některé přidávají při zpracování. Mezi prospěšné látky tohoto ovoce patří vitamin E, železo a měď.

Rostlinné potraviny s vysokým obsahem tuku v sobě obvykle mají také vysoké množství vitaminu E a olivy nejsou výjimkou. Vitamin E pomáhá udržovat zdravou pokožku a oči a posiluje přirozenou odolnost organismu proti nemocem a infekcím.

Černé olivy jsou dobrým zdrojem železa, které je důležité pro červené krvinky při přenosu kyslíku. V olivách najdeme i měď, která v typické západní stravě často chybí. Nedostatek mědi může zvyšovat riziko srdečních onemocnění.

Antioxidační vlastnosti

Bylo prokázáno, že antioxidanty ve stravě snižují riziko chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina.
Olivy jsou bohaté na antioxidanty, jejichž zdravotní účinky podle studie Elisy Tripoli a kolektivu sahají od boje proti zánětům až po omezení růstu mikroorganismů.

Zlepšení zdraví srdce

Vysoká hladina cholesterolu v krvi a krevní tlak jsou rizikovými faktory srdečních onemocnění. Kyselina olejová, hlavní mastná kyselina v olivách, je spojována se zlepšením zdraví srdce, protože reguluje hladinu cholesterolu.

Ochrana vaječníků

Podle výzkumu provedeného v roce 2002 v italském Miláně bylo prokázáno, že zdravé tuky, vitaminy a minerály obsažené v těchto chutných plodech olivovníku snižují riziko vzniku rakoviny vaječníků.

V této studii byly ženy, které jedly více olivového oleje, lépe chráněny před rakovinou vaječníků a jejich riziko rozvoje této nemoci se oproti průměru snížilo o 30 %.

Zdroj: healthline.com, Lukas Schwingshackl, Monounsaturated fatty acids, olive oil and health status: a systematic review and meta-analysis of cohort studies, 2014, Cristina Bosetti, Olive oil, seed oils and other added fats in relation to ovarian cancer (Italy), 2002, Elisa Tripoli, The phenolic compounds of olive oil: structure, biological activity and beneficial effects on human health, 2005
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz