Chléb: Čerstvý, zmražený nebo okoralý. Každý z nich se hodí na jiné zdravotní neduhy

Zdroj: Shutterstock

Ať už dáváte přednost klasickému světlému, nebo spíš tmavému bochníku chleba, velmi záleží na tom, zda je čerstvý, či mražený. Struktura se totiž v obou případech liší, a co víc, může to mít dopad na vaše zdraví.

Zmrazený chléb má totiž jiný glykemický index, což je rychlost, kterou se škroby rozkládají na cukry. Ta se při zmrazování a rozmrazování ve srovnání s čerstvým chlebem liší.

Studie Oxfordské univerzity z roku 2008 zjistila skutečnost, že se procesem zmrazování mění složení molekul škrobu, a ty se stávají odolnějšími vůči trávení. Ztěžuje se tak štěpení trávicích enzymů v ústech a ve střevech.

I když se chléb rozmrazí, tyto škroby se nemohou vrátit do původního stavu a stávají se tak hůře stravitelnými.

Zmrazený chléb snižuje riziko cukrovky

Pro většinu lidí se jedná o prospěšnou věc, neboť vyšší podíl odolného škrobu znamená, že je jednou zmrazený bochník tráven tělem pomaleji, což způsobuje mírnější nárůst hladiny cukru v krvi než u chleba čerstvého. Potenciálně se tak snižuje riziko cukrovky druhého typu.

Rezistentní škrob znamená, že tělo vstřebává méně kalorií, a proto je jich více k dispozici pro mikrobiom – střevní bakterie, čímž se prospěšné bakterie mají čím živit a množit se.

Zdravotní výhody čerstvého chleba spočívají ve vyšší vlhkosti. Bílá mouka je obohacena vápníkem, železem a také dvěma vitaminy B, které jsou rozpustné ve vodě. Vyšší obsah vlhkosti zvyšuje jejich absorpci.

Pro získání energie volte čerstvý chleba

Čerstvý bílý chléb je užitečným zdrojem energie například před cvičením, jelikož má vyšší glykemický index. Znamená to, že se v krvi rychleji přeměňuje na cukr a dodává energii.

S nízkým obsahem rezistentního škrobu je čerstvý chléb také snáze stravitelný pro lidi, kteří mohou trpět nadýmáním a plynatostí.

Zatímco je masově vyráběný bochník spojen s obezitou a cukrovkou druhého typu při pravidelné konzumaci, čerstvý chleba od místního pekaře je, co se týče výživy, skvělou volbou.

Nechte chléb pár dní okorat, střeva vám poděkují

Starý chléb možná není příliš chutný, ale i tak může být zdravý, může dokonce snižovat riziko rakoviny střev. Má totiž vyšší hladinu rezistentního škrobu, kterým se živí bakterie a přeměňují jej na mastné kyseliny, které chrání před rakovinou střev. Tyto mastné kyseliny taktéž stimulují hormony, které dávají mozku informaci, že jsme sytí.

Molekuly škrobu nemění pouze zmrazení, ale také tepelná úprava, jako je pražení, pečení a smažení. Opečený krajíc z čerstvého chleba má až o čtvrtinu nižší odezvu na změnu hladiny cukru v krvi. Pokud opečete mražený chléb, můžete se dostat až téměř na 40 procent oproti chlebu čerstvému.

Pozor si však dejte na spálený chleba. Obsahuje sloučeninu, jejíž vysoké množství může zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Zdroj: dailymail.co.uk, researchgate.net, modernbaker.com, perthnow.com.au
Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz