Chcete žít 100 let? Jezte jako Japonci: Na Okinawě odhalili recept na dlouhověkost

Zdroj: Shutterstock

Ostrov Okinawa je nejmenším a nejméně osídleným japonským ostrovem. Nachází se izolovaně asi 600 km od zbytku Japonska a žije na něm něco přes 1,3 milionu lidí ve vlhkém subtropickém klimatu.

Ostrov nesmrtelnosti

Dlouhá léta je ostrov centrem pozornosti vědců, kterým neuniklo, že lidé se na tomto místě dožívají stovky let v rekordním počtu a mají v porovnání s celým světem mnohem delší životní etapu, která se označuje jako střední věk. Často je toto místo označováno jako „ostrov nesmrtelnosti“.

Kniha jako zdroj informací

Jedna teorie se opírá o knihu Ikigai: The Japanes Secret to a Long and Happy Life od Héctora Gárcíi a Francesca Mirallese, o které se zmiňuje bbc.com.

Podle této knihy jedí ostrované stravu bohatou na zeleninu a potraviny s antioxidačními vlastnostmi. Konzumují pouze třetinové množství cukru ve srovnání s běžnými Japonci. Jídlo jedí na malých talířcích, čímž vlastně drží nenásilnou dietu. Pravidelně si dopřávají pohyb, který není nijak vyčerpávající a slouží především k udržování fyzické kondice. Jedí velmi pomalu, aby si mozek mohl uvědomit pocit sytosti. Nepřejídají se a přestávají jíst před okamžikem sytosti.

Jak autoři knihy zmiňují, Okinawané žijí podle „ikigai“, což je filozofie, která prosazuje dělat jen věci, které dávají lidskému životu smysl. Neméně důležité je spojit život s přírodou, obklopit se milovanými lidmi a zůstat aktivní.

Faktory, které ovlivňují dlouhověkost místních lidí

  • Klima: Dlouhověkosti pomáhá subtropické mořské klima, které je stabilní po celý rok.
  • Přístup k jídlu: Pro místní obyvatele je jídlo víc než jen obživa. Je to způsob péče o tělo i ducha. Jídlo je označováno výrazem „kusuimun“, což znamená lék. Ostrované věří, že vyvážená strava má na tělo stejný vliv, jako tradiční léky.
  • Okinawská kuchyně: V této kuchyni se snoubí v rovnováze jednoduchost, výživa a chuť.

Strava na ostrově

Překvapením je obliba vepřového masa, které se vaří tak dlouho, aby se z něj oddělil tuk. Jakmile je měkké, že se dá naporcovat hůlkami, tak se podusí, opeče nebo osmaží.

Nezbytností místní stravy je tofu, které slouží především jako zdroj rostlinných bílkovin.

Kromě zeleniny si místní lidé rádi a často pochutnávají na mořských řasách.

Velký důraz je kladen na používání malého množství soli, které je daleko pod japonským průměrem.

Pro mnoho tradičních jídel se používá vývar a ten se dělá hlavně z ryb a chaluh. Je označovaný jako „dashi“. Mnoho tradičních jídel využívá kombinaci vývaru a malého množství soli k vytvoření výrazné chuti umami.

Hodně se v souvislosti s ostrovní stravou mluví o celé řadě superpotravin bohatých na živiny a prospěšné látky. Některé z těchto potravin se fermentují, jiné se konzumují syrové. Jde například o hořký meloun goya, mořskou řasu mozuku, citrusové ovoce shikuwasa, kurkumu k použití jako koření nebo pro přípravu čaje, indickou rostlinu moringu nebo ovoce acerola plné vitamínu C.

Podpora duševního zdraví

Místní komunita je vybudovaná tak, aby lidé nežili ve stresu a jejich životy mohly plynout v uvolněném tempu.

Zdroj: visitokinawajapan.com, bbc.com, en.wikipedia.org, dailymail.co.uk
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz