Rádi si vychutnáváte párky k snídani či voňavou klobásku k obědu? Pro většinu druhů párků a klobásek platí stejné způsoby přípravy. I když si ale myslíte, že uvařit klobásu je snadné, můžete celý proces zkazit několika způsoby.
Nejprve věnujte pozornost typu kupované klobásky, zda se jedná o čerstvou, předvařenou či uzenou. Ty čerstvé jsou vyrobeny z mletého, tepelně neupraveného masa a musí být uchovávány v chladu a poté pořádně uvařeny. Jsou skvělé na pánvi nebo grilované.
Předvařené klobásy fungují jako párky v rohlíku. Jsou zcela uvařené a před konzumací je třeba je pouze ohřát. Uzené klobásy mohou být použity nejen ohřáté, ale také studené.
Někteří klobásy marinují – namáčejí je třeba i v pivu. Marinování však pro uzeniny není vhodné z jednoho důvodu. Střevo klobásy není dostatečně porézní, aby nasáklo chuť marinády. Pokud přece jen chcete klobásku nějak ochutit, budete muset marinádu vstříknout přímo do střívka.
Klobásky vyndejte z lednice o něco dříve
Při přípravě párků a klobás není radno příliš spěchat. Možná máte hlad nebo jste v časovém presu, ale určitě nedávejte klobásku z lednice přímo na pánev. Zkuste najít trochu trpělivosti a chvíli počkat, až uzenina získá pokojovou teplotu.
Chlazené klobásky a párky nechte je několik minut na kuchyňské desce, aby se ohřály při pokojové teplotě. Pokud jsou uzeniny zmrazené, je nutné je přes noc nechat rozmrazit v lednici a až poté ohřát na pokojovou teplotu těsně před vařením.
Proč je to tak důležité? Toto pravidlo ve skutečnosti platí pro jakýkoli kus masa. Čím déle totiž trvá, než se střed masa uvaří, tím více času se musí vnější strana převařit a ztratí tím vlhkost. Pokud tedy klobásy před vařením přivedete na pokojovou teplotu, vnitřek se uvaří rychleji a výsledkem bude dokonalé propečení uvnitř i zvenčí a tím šťavnatější klobása.
Propichováním přijdete o jejich lahodnou šťávu
Určitě se vyvarujte propichování nebo řezání střívka klobásy. Přece nechcete, aby všechny ty lahodné šťáv prosákly na váš gril nebo pánev. Abyste se tomu vyhnuli, použijte k přesunutí klobásek kleště, nikoli vidličku.
Pokud se propichováním snažíte docílit, aby byla klobása méně tučná, moc si nepomůžete. Klobásky jsou tučné přirozeně, navíc tuk tvoří velkou část chuti, takže výsledkem bude méně chutné jídlo.
Může se stát, že obal klobásky praskne sám od sebe, i když jste byli při manipulaci zvlášť opatrní. Jestli se vám to ale stává často, je to známka toho, že je připravujete při příliš vysoké teplotě.
Když už je řeč o vysokých teplotách, pokud začnete vařit klobásu při příliš vysoké, riskujete kromě prasknutí i spálení vnějšího povrchu, zatímco vnitřek zůstane nepropečený. Začněte s nízkou teplotou a poté přejděte na vyšší. Oproti steaku je třeba, aby klobása byla hotová vevnitř i zvenku. Tato metoda se nevztahuje pouze na vaření, ale i na grilování.
Když začnete na nízkém nepřímém ohni a postupně budete přidávat, docílíte stoprocentně propečené křupavé klobásky. Navíc také zabráníte přepečení.
Pečení v troubě klobáskám nesvědčí
Co se týče pečení klobás v troubě, zprvu se může jevit jako nejjednodušší způsob přípravy. Vhodíte kus na pekáč, dáte do trouby a čekáte, až bude hotovo. To se však hodí spíše na kuřecí stehna. Při pečení klobásky totiž balancujete na tenké hranici mezi nedopečenou a přepečenou. Při pečení je také obtížné dosáhnout správné teploty a doby vaření, pravděpodobně budete muset použít teploměr na maso, abyste zkontrolovali propečenost klobás, nebo je přímo rozříznout, abyste je mohli vizuálně zkontrolovat. Tím však klobáska ztratí svou šťávu a tuk.
U smažení je důležité ohlídat si množství oleje na pánvi. Pokud jej dáte moc, výsledkem bude významný nárůst kalorií. Naopak když budete smažit na suché pánvi, mohou klobásy pustit vlastní tuk, a to také nechcete. Přidejte proto na pánev trochu tuku, abyste zajistili šťavnatost klobásy a zároveň se nedostali do oblasti fritování.
Pozor na přeplněnou pánev
Alternativou je nechat klobásy uvařit a poté teprve dát na pánev s trochou oleje. Budou tak spolehlivě propečené, šťavnaté a navíc i křupavé. Pánev určitě nepřeplňujte. Teplo by se totiž nedostalo ze dna přes veškeré jídlo nahoru, pouze by unikala vlhkost v podobě páry. Klobásy by byly nerovnoměrně propečené, proto nechte pánev méně zaplněnou, aby veškeré teplo mohlo stoupat a cirkulovat kolem jídla.
Pokud se rozhodnete klobásku uvařit pouze ve vodě, nikdy nedosáhnete vynikajícího výsledku. Klobáska nebude mít žádnou barvu ani žádnou výraznou chuť. Zkuste je tedy alespoň uvařit v něčem jiném než je voda, například ve vývaru, pivu, vínu či rajčatové omáčce.
A nakonec jedno základní pravidlo pro vaření jakéhokoli masa – nechte ho odpočinout před podáváním. Stačí čtyři až pět minut, během kterých se vlhkost uvnitř klobásy rozprostře a neunikne pryč hned poté, co klobásku rozřežete.
Zdroj: mashed.com/736645, mashed.com/740036, foodiebadge.com, irishmirror.ie, cooking-shows.com
Autor: Silvie Grulichová