Máte doma mezi kořením také černý pepř? Určitě ano. Pepř je totiž snadno dostupné a zároveň nejvyužívanější koření vůbec. Používáme ho snad úplně všichni a v obchodě ho seženeme doslova za hubičku.
Nebylo tomu tak ale vždycky. Černému pepři se totiž ve středověku přezdívalo černé zlato a tohle dnes na první pohled obyčejné koření bylo považováno za drahý luxus.
Znají ho kuchyně po celém světě
Černý pepř rozhodně v kuchyni nepoužíváme jen my. Pravda je naopak taková, na něj sází všechny kuchyně světa.
Černý pepř poprvé dorazil do Evropy z původní jihovýchodní Asie před více než 3000 lety. Od té doby se s ním obchoduje mezi zeměmi.
Význam pepře v mezinárodním obchodu s kořením je nepopiratelný a spolu se solí je pravděpodobně nejdůležitějším kořením v našich kuchyních.
Nejdražší koření světa
Během občanské války v letech 1139-53 se zrnka černého pepře často používala k placení nájmů, protože mince byly vzácné a na rozdíl od stříbra se zrnka pepře nedala znehodnotit.
„Ve středověku byl černý pepř nejdražší ze všech koření,“ odhaluje casefoorcooking.co.uk. Tehdy se mu přezdívalo černé zlato.
V této době byl černý pepř opět akceptován jako platidlo a až do 18. století se z něj platily daně a nájem. V 19. století však jeho cena klesla.
Má na cenu vliv náročná sklizeň?
Proces pěstování pepře je poměrně náročný – a to nejen časově, ale pojí se s ním také nemalé náklady.
Právě i náročný proces získávání pepře se mimo jiné odráží na jeho koncové ceně. Veškeré náklady i čas jsou do ceny zahrnuty.
Poptávka po pepři stále roste
Jelikož se pepř používá ve všech kuchyních na světě, není se čemu divit, že každoročně vzroste jeho poptávka o pár procent.
Největší nárůst zájmu o toto koření byl zaznamenán mezi lety 1991 a 2011. „Poptávka pepře v tomto období vzrostla o neuvěřitelných 60 %,“ vysvětluje thecoldwire.com.
Zvýšení spotřeby bylo poháněno nárůstem v některých hlavních producentských zemích, jako je Indie, Brazílie, Čína, Indonésie a Srí Lanka.
Zatímco spotřeba pepře v jihovýchodní Asii vzrostla téměř čtyřnásobně, v Číně vzrostla poptávka o 200 %. Na evropském trhu poptávka rostla pomaleji o 15 % a v Severní Americe o 45 %.
Používal se v tradiční medicíně
Podobně jako ostatní východní koření se pepř používal v tradiční medicíně. Uvádí se, že černý a bílý pepř obsahují asi 5 až 10 % piperinu a dalších biomolekul, které se tradičně používají k úlevě od bolesti způsobené několika nemocemi.
Zdroj: casefoorcooking.co.uk, thecoldwire.com
Autor: Karolína Nezbedová