Černý kašel: Proč je na vzestupu? Na vině je síla vakcíny i populační obrat

Kaslajici_zena
Zdroj: SpeedKingz / Shutterstock.com

Černý kašel způsobuje bakterie Bordetella pertussis a v posledních desetiletích si na něj lidé odvykli díky plošnému očkování. Nyní je však opět na vzestupu a na vině mají být dle některých názorů antivaxeři. Nová studie přináší i další možná vysvětlení.

Černý kašel je nakažlivé onemocnění dýchacích cest a velmi snadno se šíří z člověka na člověka. Ohniska se mohou objevit v prostředích, jako jsou školy, školky či nemocnice.

Zpočátku běžné nachlazení s řadou rizik

Je velmi těžké rozeznat černý kašel od běžného nachlazení. Jak uvádí Evropský informační portál o očkování příznaky jsou totiž zprvu podobné právě chřipce: kýchání, rýma, mírná horečka a slabý kašel.

Aby se nerozvinuly nepříjemné příznaky a zabránilo se komplikacím, je potřeba zahájit léčbu antibiotiky již v tomto stádiu. To právě bývá u černého kašle problém, protože málokdo ví, že jej má.

Přibližně po dvou týdnech začne mít nemocný záchvaty intenzivního kašle, po kterých následuje sípavý vdech. Tyto záchvaty mohou trvat až dva měsíce, jsou spojeny s vykašláním průhledného hlenu a často po nich následuje zvracení.

Černý kašel je velmi nebezpečný zejména pro malé děti, u kterých často záchvaty nekončí vdechem, ale následují zástavy dechu. Nemoc se u nich může zkomplikovat a připojí se zápal plic, onemocnění mozku a v nejhorších případech i smrt.

U dospělých jsou pak komplikacemi například zlomená žebra z urputného kašle, výhřez konečníku či kýla.

Jakmile tedy kašel trvá déle než týden, měli byste zbystřit a navštívit lékaře či v případě dětí pediatra.

Dle České televize je u nás patrný nárůst výskytu tohoto onemocnění. Do konce září bylo u dětí nahlášeno 127 případů, což je oproti roku 2022 dvojnásobek.

Odmítání očkování jako důvod nárůstu?

Nejúčinnější ochranou proti černému kašli je očkování, které se u nás dává v rámci povinného očkovacího kalendáře novorozencům.

V Čechách bylo před zavedením očkování ročně evidováno několik desítek tisíc případů. To se změnilo v roce 1958, kdy bylo očkování zavedeno, a od té doby se jedná o desítky případů.

„Očkování proti pertusi neboli černému kašli patří mezi povinné vakcíny. Vývoj tak napovídá, že černému kašli se daří z velké části mezi lidmi, kteří očkování odmítají,“ vysvětluje jednu z příčin nárůstu ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Toto však vyvrací nová studie zveřejněná ve Science Translational Medicine, kterou přinesl Forbes a která byla prováděná v USA.

Dle této studie mohli antivaxeři zhoršit ohniska, ale nemohli způsobit tak velký nárůst napříč Spojenými státy.

Další možné příčiny

Server The Brink zveřejnil názor Christophera Gilla, docenta globálního zdraví. Ten tvrdí, že aktuální vakcína nefunguje již tak dobře jako ta předchozí.

„Ukázalo se, že druhá generace vakcíny má neočekávané omezení, a to byl pravděpodobně hlavní motor, který poháněl oživení,“ říká Gill.

Gill tvrdí, že vakcíny jsou slabší, a tedy se u člověka neprojeví příznaky, ale stává se asymptomatickým přenašečem.

Podle Matthieua Domenecha de Cellèse z University of Michigan jsou pak, jak píše Forbes, za nárůst zodpovědné tři hlavní síly: selhání ochrany vakcíny, neúplné očkování (zejména u dospělých) a normální populační obrat.

Forbes dále uvádí, že nejpravděpodobnější příčinou je slábnoucí imunita z očkování.

Zdroj: The Brink, Evropský informační portál o očkování, Česká televize, Forbes

Autor: Soňa Jiroutová

Přidat na Seznam.cz