Černá kapusta není v našich končinách příliš známá. Jenže to je škoda, protože se jedná o superpotravinu, která při pravidelné konzumaci může hrát důležitou roli při prevenci civilizačních chorob.
Jaký je původ kapusty?
Kapusta je rodem košťálové zeleniny z čeledi brukvovitých. První zmínky o ní najdeme u středomořských kultur, když byla pěstována již ve starověkém Egyptě. Kapusta byla ale známa i nadále a už několik set let se ví o jejich blahodárných účincích na lidské zdraví. V posledních staletích se tato zelenina začala hojně šlechtit, z čehož vznikla i černá kapusta (Brassica oleracea Lacinato). Tradičně se používá v Itálii, a to hlavně v Toskánsku. Odtud také název toskánská kapusta.
Kde černou kapustu sehnat?
Černá neboli toskánská kapusta se v mnoha ohledech podobá kadeřavé kapustě, která je u nás známější a dá se jednodušeji sehnat. Listy obou těchto druhů netvoří hlávku, ale rostou ve volné růžici na vysokém košťálu. Pokud byste si chtěli černou kapustu pořídit, v současné době ji asi na mnoha místech České republiky neseženete. Na druhu stranu si můžete zakoupit semínka pro pěstování.
Toskánská kapusta v kuchyni
Toskánská kapusta je méně hořká a tuhá než kadeřavá kapusta, vaří se ovšem o něco déle. Tato zelenina se chutí podobá brokolici. Černá kapusta má hrubé listy, pokud však do nich vetřete (mořskou) sůl a citrónovou šťávu, zjemní je to a budou se více podobat salátu. (Mladé) listy jsou přitom vhodné do zeleninových salátů. Uplatnění je však daleko širší. Hodí se např. k masu, do polévek, špenátu nebo dušené zeleniny. Doporučovány jsou také zapečené se sýrem.
Černá kapusta jako vitamínová bomba
Černá kapusta obsahuje obrovské množství vitamínu A (karoten), ale také všechny vitamíny ze skupiny B-komplex (vyjma B12), stejně jako vitamíny C, E a K. Vyskytují se v ní ovšem také minerály (draslík, hořčí, železo či vápník), chlorofyl a vláknina. Pravidelnou konzumací toskánské kapusty se tedy můžete stát celkově vitálnější a lépe chránění proti civilizačním chorobám. Řadí se totiž mezi účinné antioxidanty, pomáhá chránit kardiovaskulární systém a v neposlední řadě působí silně zásadotvorně, takže vyrovnává pH organismu, čímž se mj. podílí na zdraví kostí.
Zajímavosti o černé kapustě
- Pokud byste sháněli černou kapustu na Slovensku, dejte si pozor. Slovensky se totiž kapusta řekne zelí, zatímco označení zelí je kel.
- Budete-li si chtít toskánskou kapustu koupit při pobytu v Itálii, kde je na rozdíl od ČR všude dostupná, ptejte se na Cavolo nero.
- Díky dlouhým hrubým listům, které mají zelenofialovou barvu, se někdy používá i název „dinosauří“ kapusta.
- Černá kapusta je v Toskánsku základem tradičních polévek. Mezi ně patří hustá zeleninová polévka minestrone, případně polévka ribollita.
- Pokud chcete, aby se všechny účinné látky v černé kapustě vstřebaly do organismu, dbejte na tradiční italský způsob konzumace – používejte ji dohromady s olivovým olejem.