Co je to celiakie, asi ví skoro každý. S intolerancí lepku určitě bojuje minimálně jeden z vašich přátel. Jenomže ten, kdo si tím neprošel, si neuvědomuje, co všechno to obnáší a jak se vyrovnat s novým jídelníčkem.
Možná se problémy týkají i vás. Mnoho lidí to zjistí až po dlouhé době, příznakem mohou být časté trávicí problémy a ani lékaři někdy hned neodhadnou, že jde o celiakii. Až případné testy, které doktor provede, určí, že byste měli začít s dietou.
Ono se to zdá snadné. Vynechávat z jídelníčku sušenky a pečivo přece není nijak složité, no ne? Jenomže bezlepková dieta je o něco složitější. Vaše strava se změní k nepoznání, věřte tomu.
Připravte se na hodiny v obchodech
Jednou z velkých změn se pro vás stane nakupování. V obchodě totiž už nebudete trávit jen pár minut, ale hodiny. Ačkoli mnoho obchodů už dnes má svá oddělení s čistě bezlepkovými jídly, u mnoha výrobků se budete muset zastavit a číst jejich složení.
Nebudete si moci koupit normální těstoviny, mouku ani pečivo. Dokonce ani brambory nejsou pro celiaky vhodné. Takže budete hledat alternativy, nebo nakupovat ve speciálních obchodech či na e-shopu.
Bezlepkové přílohy
Lepek se nachází v mnoha obilovinách, ze kterých se dělá pečivo, těstoviny, ale i knedlíky. Přílohy k hlavnímu jídlu se tak pro vás najednou mohou s bezlepkovou dietou stát problémem. Naštěstí dnes již existuje mnoho alternativ.
Na trhu jsou k dostání i bezlepkové obiloviny, které jsou jako přílohy vhodné a dají se snadno vyměnit za ty, na které je člověk jinak zvyklý. Existují bezlepkové těstoviny, ječmenný kuskus nahradíte kukuřičným, bulgur se dá nahradit třeba quinoou.
Pak jsou tu obiloviny přirozeně bezlepkové, ke kterým patří celozrnná bílá i jasmínová rýže, jáhly, pohanka, kukuřičná krupice a oves. Takže ačkoli mnoho věcí budete muset vynechat, naučíte se třeba mnoho nových produktů naopak jíst.
Pokud milujete knedlíky, nemusíte se bát, že by vás případná celiakie mohla o tuto pochoutku připravit. Existuje totiž způsob, jak si udělat knedlíky domácí a bezlepkové. A není to nijak složité.
Podobně, jako by tomu bylo u pečení domácího chleba, stačí použít pohankovou nebo kukuřičnou mouku, která lepek neobsahuje. Odvážnější kuchaři si tímto způsobem doma mohou udělat i vlastní těstoviny.
Obalovaná jídla
Mnoho lidí miluje jídla obalovaná, ale bohužel i ve strouhance je lepek. Ani tak se ale nemusíte bát, o svůj oblíbený smažák celiaci nepřijdou. Strouhanka se dá totiž nahradit polentou nebo kukuřičnými lupínky, ve kterých se dá snadno maso i sýry obalit.
Bezlepková dieta je sice trochu náročnější, ale pokud si dáte v obchodě načas, vyberete si ty správné produkty a třeba se i doma dáte do nějakého toho experimentování, není se čeho bát.
Je dobré pravidla znát i v případě, že se problémy netýkají přímo vás. Přiznejte si, kolikrát už k vám přišel na oběd kamarád, ale kvůli jeho bezlepkové dietě jste ho nemohli pohostit? To se s těmito radami změní.
Zdroj: kleis.cz,celiak.cz, euc.cz
Autor: Shani Maiová