Celer zřejmě moc lidí neobdivuje kvůli chuti. Jenže tuto zdravou zeleninu si lze připravit i chutně, jak dokládá např. celerová pomazánka.
Původ miříku
Celer je bulvou rostliny, která se nazývá miřík celer (Apium graveolens). Její původ přitom musíme hledat v hlubokém dávnověku. Ve svých básních se o ní zmiňuje už Homér, slepý řecký básník, který žil patrně v 8. či 7. století př. Kr. S jistotou byla ale známá už dříve, a to ve starověkém Egyptě. U nás se ovšem naplno prosadila až ve druhé polovině 19. století. Od té doby se však jedná o velmi využívanou zeleninu.
Využití v kuchyni
Bulva se v kuchyni často používá společně s mrkví a petrželí, a to jako základ polévek, ale hodí se rovněž do omáček. Můžete ho použít i pod maso (např. hovězí), případně při přípravě studených i vařených salátů. Tato kořenová zelenina se někdy smaží obalená v trojobalu a lisuje se z ní šťáva. Většina lidí její chuť ale neocení. To se však může změnit s některými atypickými způsoby přípravy.
Celerová pomazánka a další zajímavé využití
Celerová pomazánka je velmi chutná. Bulvu stačí uvařit a nastrouhat a následně nastrouháte i mrkev. Dále je využívána majonéza, vejce na tvrdo, sýr nebo česnek. Připravit si můžete rovněž remuládu, kterou tvoří menší bulva nakrájená na tenké proužky, řapíky a bílé hrozny. Skvěle se přitom hodí např. k roastbeefu jako zdravá příloha. Bulvu navíc můžete rozmačkat i do bramborové kaše.
Účinky na zdraví
Celer je známý díky nízkému obsahu kalorií. Navíc obsahuje hodně vlákniny, takže pozitivně působí na trávení (např. proti zácpě). Zároveň podporuje metabolismus, takže se jedná o skvělou zeleninu pro redukční diety. Doporučována ale bývá i pro snížení krevního tlaku a cholesterolu. V neposlední řadě obsahuje spoustu vitamínů (A, C, E nebo K), takže posiluje oslabenou imunitu, což je díky aktuální situaci ve světě nesmírně důležité.
Červená řepa: dejte jí šanci. Je levná, zdravá a může být i velmi chutná
Zajímavosti o celeru
- Z miříku se nevyužívá pouze bulva, ale také nať a semena.
- Semena jsou silně aromatická a nahořklá a řadí se mezi koření. Vyrábí se z nich např. celerová sůl.
- Jako koření jsou využívány i listy s řapíkem. Stačí je přidat do pokrmu, nechat vařit a před jídlem odstranit (podobně jako bobkový list).
- Bulva je součástí i jednoho světoznámého pokrmu. Jedná se o walfdorský salát.
- Nať této zeleniny používali starověcí Římané jako afrodiziakum. Pokud vám tedy při přípravě pokrmů tato část zbude, můžete ji sami vyzkoušet.
Syrová brokolice nám příliš nechutná. Přesto může chránit před nádory