Pod názvem cascara se skrývají hned dva druhy čajů, které se od sebe ale velmi liší. V dnešním článku se budeme věnovat čaji cascara alias čaji ze sušených slupek kávovníku. Dozvíte se, jak se liší od cascary sagrady a jaké jsou benefity jeho užívání.
Čaj cascara vs. cascara sagrada
Cascara čaj, který si dáte i v místní čajovně nebo kavárně, pochází z vyřazených slupek plodů kávovníku. Naproti tomu cascara sagrada je sušená kůra stromu, který roste v Severní Americe, obvykle na pobřeží Tichého oceánu a v oblastech Kostariky a Salvadoru.
Sušená kůra se někdy používá jako ochucovadlo a také se z ní vyrábějí léky a doplňky stravy. Cascara sagrada má projímavé účinky a někdy se konzumuje i jako čaj.
Při nákupu čaje cascara je důležité číst etiketu. Pokud je vámi vybraný výrobek popsán jako kávový nebo třešňový čaj, pak kupujete výrobek vyrobený z plodů kávovníku.
Doplněk stravy běžně nazývaný jako cascara sagrada, kůra cascary, sušená kůra cascary nebo někdy jako čaj cascara sagrada, nachází uplatnění v medicíně. Zpráva amerického Národní institutu pro diabetes a nemoci trávicího ústrojí a ledvin popisuje cascaru sagradu jako rostlinný lék na léčbu zácpy.
Jak se čaj cascara vyrábí?
Kávové třešně se sbírají kvůli zrnům, která se pak praží a prodávají na výrobu kávy. Dužnaté slupky zůstávají a mohou se vyhodit, zkompostovat nebo použít jako hnojivo. V některých oblastech světa se však slupky suší a používají se k přípravě bylinného čaje.
Čaje z cascary jsou známé svou ovocnou, sladkou chutí připomínající rozinky. Někteří také popisují chuť připomínající ibišek, jablečný mošt, broskev, skořici nebo pomerančovou kůru. V chuti může hrát roli i to, kde se ovoce pěstuje a jak se sklízí a zpracovává.
Obsah kofeinu
Stejně jako zrnková káva obsahuje i čaj z kávových třešní kofein. Uvádí se, že však obsahuje méně kofeinu než tradičně vařená káva. Blog Square Mile uvádí, že obsah kofeinu je poměrně nízký. Dokonce i při nejsilnějším a nejdelším spaření dosáhl obsah kofeinu v cascaře 111,4 mg/l, zatímco v uvařené kávě se pohybuje v širokém rozmezí přibližně 400–800 mg/l.
Příznivé účinky na zdraví
Kávovníkový čaj podle studie Wilfrieda Andlauera a kol. obsahuje antioxidanty, konkrétně polyfenoly. Studie z roku 2009 naznačuje, že dlouhodobá konzumace stravy bohaté na rostlinné polyfenoly může poskytovat ochranu před vznikem rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky, osteoporózy a neurodegenerativních onemocnění.
Nežádoucí účinky
Je známo, že kávovníkový čaj obsahuje kofein. Konzumace jakéhokoli nápoje s kofeinem může u některých lidí vyvolat nežádoucí účinky, včetně zvýšeného srdečního tepu, bušení srdce, neklidu, nervozity, problémů se spánkem nebo bolesti hlavy. U některých lidí se mohou vyskytnout i závažnější příznaky. Protože je však množství kofeinu v kávovém třešňovém čaji nižší než v běžném šálku kávy, je nepravděpodobné, že by tyto nežádoucí účinky vyvolalo.
Zdroj: Square Mile, LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury, National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, 2012, Andlauer, Bioactives of coffee cherry pulp and its utilisation for production of Cascara beverage, 2017, Syed Ibrahim Rizvi, Plant Polyphenols as Dietary Antioxidants in Human Health and Disease, 2009
Autor: Dominika Jandorová