Nejen vegetariáni ocení svěží a zdravé jídlo, kde vyniká lilek, papriky, listová zelenina, hrozinky a piniové oříšky. Prapůvod jídla je značně ovlivněný kuchyní španělskou a arabskou. Použité suroviny nejsou pevně dané a jídlo lze obohatit zeleninou podle vlastního vkusu.
Na Sicílii lze najít například i verze s opečenou strouhankou, mandlemi nebo strouhanou čokoládou, jak uvádí La Cucina Italiana. V minulosti si bohatší lidé pokrm vylepšovali plátky ryb, chobotnic a hrušek. V selské verzi šlo jen o zeleninu, ale i ta byla lahodná, oblíbená a plná chutí.
Kousek Sicílie na vašem stole
Pokud chcete toto pravé sicilské jídlo ochutnat, nemusíte kvůli tomu až na Sicílii, ale všechny potřebné ingredience si můžete koupit a jídlo snadno udělat doma. Pokud budete pátrat po pravých italských receptech, můžete jich najít až dvacet.
Podle oblastí se používají různé přísady. Někde jsou to piniové oříšky, jinde olivy nebo mandle. V některých receptech jsou loupaná rajčata, někdo přidává papriku, bazalku nebo citronovou šťávu. Všechny recepty obsahují smažený lilek a sladkokyselou omáčku z octa a cukru.
Běžné suroviny
Na jednu z tradičních a velmi oblíbených variant sicilské caponaty budete potřebovat ½ kg lilku, 150 g cherry rajčat, 100 g cibule, 100 g celeru, 4 lžíce rajčatového protlaku, 80 g oliv (vypeckovaných), 1 lžíci kapar, 1 lžíci cukru, 2 lžíce vinného octa, olivový olej, čerstvou bazalku, sůl, pepř.
Jak si pokrm snadno připravit
Nejprve důkladně omyjte veškerou zeleninu. Lilek nakrájíte na plátky nebo na kostičky a cherry rajčata na poloviny.
Lilek je třeba osmažit na štědré vrstvě olivového oleje. Aby se odstranilo zbytečné množství tuku, které do sebe lilek nasaje, po osmažení se položí plátky na savý papír, aby se tuk odstranil. Existuje i dietnější možnost, a to je upéct lilek na pečicím papíru v troubě nebo plátky lilku připravit na grilu a jen lehce potřít olejem.
Na větší pánvi se orestují malé kousky cibule, až je sklovitá a má zlatavou barvu. K ní se přidá rajčatový protlak, nejlépe ten s dvojitou koncentrací z tuby. Dále se přidá na malé kostičky nakrájený celer, nakrájené olivy, kapary a cherry rajčata. Vše se krátce, asi 3 minuty, orestuje na středním plameni.
V tento okamžik se do pánve přidá lilek, bazalka, cukr a ocet. Podle chuti se směs osolí a opepří. Vše se povaří ještě asi 10 minut za občasného míchání.
Je dobré vědět
Sicilskou caponatu lze bez problému uchovat do dalšího dne v uzavřené nádobě v chladu. Před konzumací by měl být podle Petit Chef pokrm alespoň čtyři hodiny při pokojové teplotě. Lilky je třeba připravit odděleně, protože se připravují déle. Caponata je nejen samostatné jídlo, ale i skvělá příloha třeba k libovému masu nebo k rybám.
Zdroj: La Cucina Italiana, Uzdravte se jídlem, Petit Chef
Autor: Lída Kropáčková