Jako zahradní rostlina se maliník pěstuje v Čechách již od 16. století a ještě delší dobu se chodí na sběr malin do lesa. V tomto článku se však namísto plodů zaměříme na listy, ze kterých lze vyrobit vynikající čaj.
Co v listech maliníku najdeme?
V maliníku najdeme vitamíny C, A a E, ale také minerály, jako jsou hořčík, železo, mangan či vápník, vyjmenovává benefity web MonPeri. Obsahuje též třísloviny, flavonoidy, karotenoidy, které chrání naše buňky před volnými radikály.
Zároveň má čaj z listů maliníku močopudné a žlučopudné účinky, proto je vhodný při špatném trávení či průjmu. Vhod přijde i při rýmě a nachlazení. Při používání čaje však buďte opatrní. Látka tanin, kterou listy obsahují, může snižovat vstřebávání některých minerálů a účinnost řady léků, např. sedativ a antidepresiv.
Čaj z maliníku pomáhá v těhotenství
Vlastnosti čaje z maliníku si oblíbí zejména ženy. Tiší křeče, které mohou doprovázet menstruaci, a udržuje rovnováhu ženských hormonů. Také vyživuje dělohu a pozitivně působí na děložní stahy.
Tento bylinný čaj se doporučuje těhotným ženám, a to kvůli jeho příznivým účinkům na činnost hladkého svalstva v pánvi. Porodní cesty jsou díky němu lépe připraveny a snižuje se pravděpodobnost komplikací a porodních bolestí.
Kvůli schopnosti vyvolat děložní stahy, by ženy neměly čaj z maliníku pít dříve než 6 týdnů před termínem porodu, upozorňuje web Herbářka. Vyhnout by se mu měly také ženy, které se během těhotenství potýkaly s komplikacemi (např. krvácení, předčasné kontrakce dělohy, vysoký krevní tlak). Vhodný není ani pro ty, kterým byl stanoven porod císařským řezem.
Jak si čaj z maliníku připravit?
Čaj z maliníku můžete připravit z čerstvých i sušených listů. Listy můžete sbírat od dubna do září. Pokud se rozhodnete listy sušit, můžete je nechat ve stínu v dobře větrané místnosti nebo použít sušičku, teplota ovšem nesmí překročit 45 °C.
Že jste sušení provedli správně, poznáte podle barvy listů. Na rubu by měly být běloplstnaté, na lícní straně tmavozelené. Na uchování jsou vhodné papírové sáčky. Usušené listy vám dobře uskladněné vydrží až rok.
Na samotný čaj vám budou stačit dvě kávové lžičky lístků, které zalijete 1/4 litru vroucí vody a necháte 10 minut vylouhovat. Samozřejmě si můžete koupit již hotový čaj v pytlíku nebo čaj sypaný, ale domácí přípravě se zkrátka nevyrovnají.
Zdroj: iReceptář, Moje zdraví, Herbářka, MonPeri
Autor: Dominika Jandorová