Voní jako levandule, chutná po citronové kůže a vypadá jako zkřehlý pařát z vašich nočních můr. O čem je řeč? O ovoci, kterému se přezdívá Buddhova ruka a které může mít prsty v každém květináči.
Přepokládá se, že buddhističtí mniši přivezli citronovník prstnatý, také známý jako Buddhova ruka, z Indie do Číny. Zde se nyní pěstuje více než půl tuctu odrůd. Farmáři jej prodávají jako symbolickou dekoraci, tradiční medicínu i jako zvýrazňovač chuti.
V Asii má Buddhova ruka symbolickou hodnotu. Čínské rodiny ji používají jako symbol dlouhého života a štěstí. Vystavují ji ve svých domovech a na oltářích v chrámech.
Také Japonci přisuzují dlouhoprstému plodu pozitivní energii. Dávají ho jako novoroční dárek a věří, že do domácností přivolává štěstí. Komerčního úspěchu v jiných částech světa dosáhla Buddhova ruka až koncem 20. století.
Plody bez dužiny, šťávy i pecek
Ovoce roste na keři či malém stromě s podlouhlými listy a bílými až lehce fialovými květy. Větve jsou pokryty trny. Plody neobsahují žádnou dužinu a šťávu a mnohé z nich jsou také zcela bez pecek. Pro jejich rozmnožení je třeba stejně jako u jiných ovocných strojů roubování.
Jako většina citrusů potřebuje i citronovník teplé, nebo alespoň mírné klima, ve kterém může růst. Tam, kde mohou růst citrony a pomeranče, může růst i Buddhova ruka. Stejně jako ostatní citrusové plody dozrává a sklízí se od zimy a lze jej proto koupit až zjara.
Buddhova ruka je k dostání na asijských trzích a ve specializovaných obchodech s potravinami. I když existují odrůdy s otevřenými a zavřenými ,,prsty“, vybírejte spíše ty oddělené, které jsou stočeny od sebe – budou zralejší. Určitě se vyvarujte ovoce s měkkými skvrnami nebo ochablými výrůstky.
Buddhovu ruku lze vcelku snadno skladovat při pokojové teplotě mimo dosah přímého slunečního světla asi týden, v lednici vydrží až měsíc. Chcete-li použít toto ovoce, ulomte ,,prst“ a nastrouhejte nebo oloupejte pouze jeho žlutou kůru. Bílá dřeň pod ní je totiž velmi hořká.
Plod citronovníku prstnatého je vynikajícím zdrojem vitaminu C, který podporuje tvorbu kolagenu v pokožce, zmírňuje záněty a posiluje imunitní systém. Plody obsahují také určité množství vlákniny pro regulaci trávicího traktu, vápník pro podporu růstu kostí a vitamin E, který chrání buňky před poškozením volnými radikály.
V domácnostech se plody vonící jako směs mandarinky, levandule a citronu, používají k vylepšení celé řady pokrmů jako koření. Přidat je můžete třeba do marmelád, medu, dresingů nebo všude tam, kde potřebujete nahradit citron.
Kuchaři z voňavé olejovité kůry vyrábějí vonné cukry a soli, barmani ji využívají k výrobě lehkých lihovin. Pekaři dokonce kůru kandují, aby ozvláštnili chuť svých výrobků, od zmrzliny po chlebíčky.
Pokud potřebujete pro nedostatek chuti voňavou přísadu, sáhněte po tomto citronu s prsty. Na rozdíl od citronu není kůra Buddhovy ruky hořká, ale sladká, připomíná bonbony. Více než chuti si ale určitě všimnete květinovo-citronové vůně, která je velice intenzivní.
Ovoňte si Buddhovou rukou své oblečení
Kromě náboženství a potravinářství se toto voňavé ovoce využívá k parfémování pokojů a osobních věcí, jako je oblečení. Taktéž jej můžete přidat do praní, oblečení krásně provoní, což věděli už staří Číňané, kteří s ním prádlo prali.
Nakrájená a usušená kůra nezralých plodů je také předepisována jako tonikum v tradiční medicíně. Citronovník prstnatý se pěstuje nejen pro své plody, ale rovněž jako okrasný strom v zahradách či v květináčích na terasách.
Zdroj: atlasobscura.com, en.wikipedia.org, smithsonianmag.com, thespruceeats.com, specialtyproduce.com
Autor: Silvie Grulichová