Zánět močového měchýře v životě potká pravděpodobně každého z nás. Někdy se dá přeléčit jednoduše doma, v některých vážnějších případech nicméně musíte vyhledat lékaře, který vám nasadí antibiotika. S příchodem chladnějšího počasí se na podzim tato nemoc objevuje poměrně často. Je proto dobré vědět, jaká jídla na zmírnění problémů pomáhají.
Proč právě v tomto období na tento typ zánětu trpíme? Odpověď je snadná. Lidé se méně pohybují a méně pijí, což vede k menšímu vylučování moči. Změna počasí může navíc oslabit imunitní systém. Chladné a vlhké počasí pak také podporuje růst bakterií, shrnuje situaci Mayo Clinic.
Potraviny vhodné jako prevence
Pokud se chcete zánětu močového měchýře vyhnout, je vhodné doplnit jídelníček o některé potraviny, které mohou v tomto ohledu pomoci. Na prvním místě jsou brusinky. Ty obsahují proanthocyanidiny, které brání přilnutí bakterií ke stěnám močového měchýře, vysvětluje Medical News Today.
Dobré je při přípravě jídel využívat větší množství česneku. Ten má silné antibakteriální účinky. Dobré je ho také konzumovat syrový, nebo jen mírně tepelně upravený, v takové formě pomáhá nejlépe.
Jako prevence skvěle poslouží i zelený čaj. Obsahuje totiž katechiny, které mají protizánětlivé účinky. Dopřát si ho navíc můžete za tepla i za studena.
Potraviny, které se zánětem bojují
Pokud už zánětem močového měchýře trpíte, snížit problémy vám opět pomohou brusinky. Vysoká koncentrace proanthocyanidinů pomáhá vyplavovat bakterie z močového měchýře. Dopřejte si je například v sušené formě, nebo si udělejte brusinkový čaj.
Při zánětu tohoto typu je především nutné hodně pít. Voda vyplavuje z těla bakterie a další škodlivé látky. Brusinkový čaj tak doplňte minimálně dvěma litry této tekutiny denně, radí Medical News Today.
Silné protizánětlivé účinky má také kurkuma nebo kari koření. Indická jídla jsou tak při zánětu močového měchýře velmi doporučována. V neposlední řadě se pak zaměřte na citrusové plody obsahující velké množství vitamínu C. Ten zvyšuje kyselost moči, což ztěžuje přežití bakterií, doplňuje Healthline.
Zdroj: Mayo Clinic, Medical News Today, Healthline, NIH, Dimann
Autor: Šárka Cvrkalová