Bršlice kozí noha: Pro někoho plevel, pro zkušené bylinka s nespočtem zdravotních účinků

Illustration_Aegopodium_podagraria
Zdroj: Wikipedie.org

Bršlice kozí noha je rostlina, která byla pro své léčivé účinky oceňována už ve 12. století, uvádí Jíme jinak. Tehdy se bylina cíleně pěstovala v klášterech. Dnes na mnoha místech roste jako plevel. Zatímco někteří zahrádkáři se jí snaží zbavit, zkušení bylinkáři vědí, o jaký poklad jde.

Bršlice začíná v zahradách růst už během dubna. Svůj název dostala proto, že její trojčetné listy připomínají otisk kozího kopýtka, jinak ji ale můžete znát také pod názvem kerhák nebo kerhátek.

Léčivé účinky

Bršlice roste sama od sebe především v květinových záhonech. Tam sice bere živiny vašim rostlinám, pokud ji ale budete vytrhávat, nevyhazujte ji. Nabírejte si ji do zásoby, bude se vám totiž hodit v čerstvé i sušené podobě.

Listy bršlice jsou skvělým zdrojem vitamínu C a minerálních látek. Obsahují železo, mangan, sodík. Bylina je vhodná při zažívacích problémech, podporuje trávení, je vhodnou prevencí proti močovým a ledvinovým kamenům.

Využít ji můžete například i při zánětech močového měchýře, při poruchách metabolismu cukrů nebo při problémech s vylučováním solí z těla.

Využití v kuchyni

Bršlice má nevýraznou chuť. Pokud ji tak jako čerstvou dáte do salátů, téměř ji v nich nepoznáte, ale vaše tělo vám poděkuje. Udělat z ní dále můžete pomazánky, nebo ji při nakládání zeleniny dát do sklenic.

Listy bršlice můžete nicméně také usušit a později z nich udělat například čaj posilující imunitu. Obvykle se bylina míchá s dalšími sušenými rostlinami a čaj se pak doslazuje medem.

V neposlední řadě se pak přidávají listy bršlice do různých hustých polévek, ve kterých se později rozmixují, takže je skoro necítíte, jídlu ale přidají krásnou jarní barvu a zároveň vaše tělo zaplaví vitamíny.

Zdroj: Novinky, Deník, Jíme jinak

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz