Ekonomové z univerzity v anglickém městě Coverty přišli s návodem, jak bojovat bez represí proti vzrůstajícímu trendu obezity u dětí i dospělých.
Nápad ekonomů, jak přivést Brity k zdravějšímu stravování
Podle deníku DailyMail není třeba zavádět daň na potraviny obsahující cukr, protože cesta ke zdravějšímu stravování může být úplně jiná. Ekonomové z Warwick University jsou přesvědčeni, že by zdraví Britů dokázalo ovlivnit dotované ovoce a zelenina.
Ekonomové si stojí za tím, že snížení cen o 25 % by znamenalo až 15% nárůst prodeje ovoce a zeleniny. V důsledku krátké doby trvanlivost mají čerstvé potraviny obvykle větší fixní náklady než nezdravé potraviny s dlouhou trvanlivostí.
Jejich smělé teorie se opírají o statistiky prodeje čerstvých potravin v supermarketech v uplynulých letech a z nich vyplývá, že by takové dotace činily 2,5 miliardy liber ročně.
Pro srovnání uvádí, že ve zdravotnictví je každý rok vynakládáno na nemoci související s obezitou 6 miliard liber a očekává se, že do roku 2050 tyto náklady vzrostou na 9,7 miliard liber.
Do boje proti obezitě se pustil i Boris Johnson
Obezita se stala ve společnosti aktuálním problémem poté, co Boris Johnson v roce 2020 prodělal COVID a svou slabou odolnost vůči nemoci přičítal nadváze.
Část společnosti se přiklonila k zavedení přísnějších pravidel pro reklamu, která propaguje nezdravá jídla a ke speciální dani, která by omezila prodej nezdravých potravin.
Profesor Van Rens, který působí na zmíněné univerzitě uvedl pro DailyMail:
„Dotace je v některých ohledech nejtržněji založenou a nejméně invazivní intervencí, jakou si můžete představit. Cokoliv menšího nás nedostane tam, kam potřebujeme.“
Opatření pro zdravější životní styl už se spouští
Britové začínají problémy s obezitou brát vážně a zavádí celou řadu novinek. Například v současnosti vchází v platnost povinnost uvádět množství kalorií u jídel v restauracích, kavárnách a jídelnách. Povinnosti se nevyhnou ani prodejci jídel, která si zákazníci odnáší domů.
Na podzim přijdou další omezení, jako je zákaz nabídek výhodných nákupů nezdravých jídel za zvýhodněnou cenu. Zakázané budou i oblíbené prodejní akce 1+1, kdy za cenu jednoho nezdravého produktu, si zákazník odnese hned dva.
V průběhu příštího roku dojde k omezení reklam na produkty s vyšším obsahem soli, tuku a cukru. Omezí se jejich vysílání před 21. hodinou.
Tým odborníků ve Warwicku si klade otázku, jak bude tato politika účinná. Podle profesora Van Rense je obezita obrovský problém veřejného zdraví a nelze ho vyřešit jen drobnými úpravami. Na takový problém je třeba vytáhnout velké zbraně.
Zvýšené konzumaci zdravých produktů mají pomáhat příznivější ceny
Studie ohledně stravovacích návyků britské populace uvádí, že jen tři z deseti Britů jedí doporučenou dávku ovoce a zeleniny 5x denně a zkonzumují tak optimální množství 400 gramů ovoce a zeleniny.
Je jasné, že pokud má produkt vyšší cenu, lidé ho kupují méně. Otázkou ale je, o kolik. Pokud by byly ceny ovoce a zeleniny optimalizované podle ekonomické studie, i nárůst spotřeby o 15 % by byl pro veřejné zdraví obrovským přínosem.
Problém s nadváhou mají i děti
Problém je o to závažnější, že čtvrtina dětí, které nastupují na základní školu, nyní trpí nadváhou nebo obezitou. Další smutnou pravdou je skutečnost, že děti z chudších poměrů mají 2x vyšší pravděpodobnost, že budou obézní. A k tomu se přidávají 2/3 dospělé populace s nadváhou.
Vláda slibuje, že omezení, která vchází v platnost, přinesou během následujících let značné úspory ve zdravotnictví a zlepší kvalitu života Britů.
Zdroj: dailymail.co.uk, science.org
Autor: Lída Kropáčková