Pečivo ve tvaru půlměsíce plněné mákem a mletými ořechy má nejen u nás, ale především na Slovensku bohatou historii. Bratislavské rožky jsou ale bohužel potravinou poměrně ohroženou. Pochází přitom už z roku 1599.
V roce 1836 si pekař Scheuermann otevřel pekárnu, kde bratislavské rožky začal péct ve velkém. Jeho kroky následovalo mnoho dalších pekařů. Bohužel jejich nadšení po čase upadlo a na druh pečiva se téměř zapomnělo.
Chráněné rožky
Vzpomínka na rožky byla obnovena až Cechem pekařů a cukrářů regionu západního Slovenska. Ti se zasloužili o to, aby bylo pečivo uznáno jako místní specialita a tím pádem také chráněno Evropskou unií.
Díky tomu je ale také dnes přesně stanoveno, jak musí takový bratislavský rožek vypadat. Obsah tuku v něm nesmí být vyšší než 30 % a náplň je vždy maková nebo ořechová. V jiném případě už se nejedná o tento druh pečiva.
Liší se tvarem
Podle webu Český rozhlas Radiožurnál od sebe snadno dva druhy rožků rozpoznáte. Ty plněné ořechy mají tvar písmene C. Ty, ve kterých je mák, se vyrábí ve tvaru podkovy.
Ačkoli si můžete rožky vyrobit i doma, nikdy nebudou chutnat tak, jako ty originální, které připravuje společnost v čele s Jánem Šimunkem.
„Nejdůležitějším faktorem je, že celý výrobní cyklus je úplně pod naší kontrolou, všechny výrobní kroky začínají základními surovinami, které zpracováváme výhradně my. Vlastními silami vyrábíme těsto i náplně,“ vysvětlil pro web Plní elánu.
Zdroj: SME Bratislava, Denník N, Plní elánu, Český rozhlas Radiožurnál, OnlyU
Autor: Šárka Cvrkalová