Borovicový čaj obsahuje až 8× více vitamínu C než pomeranče. Pomáhá imunitě i dýchání

Borovicový čaj (zdroj: Samphotostock.cz)

Borovicový čaj si lidé z jehličí borovice připravují tisíce let. Obsahuje totiž mnoho účinných látek, díky čemuž např. výrazně podporuje imunitu.

Rozšíření borovice

Borovice je jehličnatý strom, který se přirozeně vyskytuje takřka výhradně na severní polokouli. Růst přitom může na nejrůznějších místech, takže ji lze nalézt v severských lesích i tropech, v nízkých nadmořských výškách i v horských oblastech do 4 000 m n. m. Člověk se s ní tedy setkával od nepaměti na mnoha místech, přičemž už tisíce let si připravuje zdravý čaj z jehličí.

Kde si borovicové jehličí natrhat?

V České republice aktuálně roste mnoho jehličnanů, ačkoli přirozené jehličnaté lesy jsou u nás často uměle pěstovanými kulturami. Nejrozšířenějším druhem na našem území je dnes každopádně smrk, po kterém následuje borovice lesní, jejíž zastoupení v lesních porostech činí cca 10 %. Pokud byste ovšem chtěli využít jehličí, může pocházet z jakéhokoli druhu borovice a vlastně i dalších jehličnanů.

Čaj z jehličí borovice

Borovicový čaj si je možné připravit opravdu snadno. Stačí si odskočit do lesa pro jehličí borovice, které by mělo být mladé a čerstvé. Pak už vám vlastně stačí jen horká voda, kterou zalijete malou hrst jehličí a necháte zhruba čtyři minuty louhovat. Samozřejmě si jej můžete i dochutit, neměli byste ale používat cukr, neboť pak už nálev nebude tak zdravý. Lepší je využít např. med.

Borovicový čaj z hlediska zdraví

Jehličí borovice obsahuje 5× více vitamínu C než citron a 8× více než pomeranč a navíc i další vitamíny a minerální látky. Proto působí pozitivně na imunitní a respirační systém, což je v současné situaci velmi důležité. Tato podpora vás navíc nebude nic stát. Kladný vliv má navíc na kardiovaskulární soustavu a známé jsou také jeho antioxidační vlastnosti. Pomoci tedy může s mnoha neduhy.

Zajímavosti o jehličí borovice

  • Borovice je stálezelený strom, což platí i pro většinu ostatních jehličnanů. Jehličí si tedy může nasbírat celoročně.  
  • Jehličnaté stromy viděla každý, nicméně málo se ví, že jednotlivé jehlice, které tvoří jehličí, jsou vlastně úzce čárkovité, zpravidla tuhé listy.
  • Pokud si budete připravovat čaje z jehličí (nejen borovice), zjistíte, že jsou chuťově velmi rozmanité. Chutě sahají od ovocných a pryskyřičných až po ostře citronovou, kouřovou nebo bylinkovou.
  • Důvod, proč byste měli používat mladé jehličí, spočívá v tom, že má jemnější chuť. Staré jehličí bývá naopak hořké.
  • Z borovicového jehličí se vyrábějí i esenciální oleje. Pokud je budete doma používat, rovněž mohou přispět k posílení imunity.  
Přidat na Seznam.cz