Bobkový list (také známý jako vavřín) je koření běžně používané k ochucení polévek a masových pokrmů díky své příjemné a svěží bylinné chuti. Někdy se prodává v obchodech v prášku nebo jako čerstvý list, ale nejčastěji se vyskytuje v sušené podobě.
Bobkový list lze nalézt ve většině obchodů s potravinami. Obvykle se dodává ve formě sušených celých listů. Najde však využití i rozemletý na prášek nebo v čerstvém stavu, kdy je aromatičtější než sušený.
Velice oblíbený je ve vývarech, kterým dodává pikantní a kořeněnou chuť. Vhodný je i do marinád na hovězí a drůbeží maso. Jak uvádí server WebMD, za vyzkoušení stojí i aromatický čaj z bobkových listů, který může uklidnit žaludek a uvolnit dutiny během nachlazení.
Na co si dát pozor
Bobkový list může přidat něco navíc k většině slaných jídel a je z něj aromatický čaj. Neměl by se však jíst syrový nebo ve velkém množství samotný, protože může být obtížný na žvýkání a trávení.
Výhody pro zdraví
Trochu přehlížený bobkový list může mít obrovskou sílu, pokud jde o přínosy pro zdraví. Některé pozoruhodné zdravotní přínosy bobkového listu zahrnují:
Zdraví imunitního systému
Bobkový list je dobrým zdrojem vitamínu A, vitamínu B6 a vitamínu C. O všech těchto vitamínech je známo, že podporují zdravý imunitní systém. Obsahuje také železo, vápník a mangan.
Podpora trávení
Čaj z bobkového listu může pomoci zmírnit záchvaty podrážděného žaludku. Čaj je také velmi aromatický, což může pomoci uvolnit tlak v dutinách nebo ucpaný nos.
První pomoc při nachlazení
Podle magazínu iReceptář používali bobkový list naši předkové pro očistu celého těla a fungoval jako prostředek, který měl klouby zbavit solí kyseliny močové. Lidové léčitelství využilo aromatické listy i na sirup proto kašli a nachlazení. Může to být dobrý způsob, jak sáhnout po přírodní medicíně, když udeří kašel a rýma v plné síle.
Na sirup je třeba ¼ l vody, 10 bobkových listů, 7 lžic cukru a medu a citron.
Bobkové listy se vaří ve vodě asi čtvrt hodiny a poté se odvar scedí. Opět se dá vařit a přidá se do něj cukr nebo med, aby se rozpustil, krátce se povaří a na konec se přimíchá šťáva z jednoho citronu. Vzniklý sirup se dá do sklenice do lednice a užívá se 3x denně po lžičkách.
V případě silných záchvatů kašle se může množství na několik dnů zvýšit. Použití je dobré konzultovat s lékařem, hlavně u dětí a těhotných žen.
V případě výroby většího množství sirupu se plní ještě horký do sklenic, které se uzavřou, otočí dnem vzhůru a nechají vychladnout. Skladují se v chladu. Jednou otevřená sklenice se ukládá do lednice.
Zdroj: webmd.com, ireceptar.cz, prostezdravi.cz, researchgate.net
Autor: Lída Kropáčková