Blíží se Vánoce, není času nazbyt. Poznejte, kdy je váš vaječný salát zkažený a kdy se dá ještě jíst

Zdroj: Shutterstock

Vaječný salát sice není jenom tématem Vánoc, ale čím více se událost blíží, tím spíše možná přemýšlíte o tom, co všechno budete během svátků podávat. A tahle tradiční pomazánka na chlebíčky rozhodně nesmí chybět na žádném svátečním stole.

Vaječný salát je základem na chlebíčky při oslavách narozenin, svátků, na svatbách, a jak už bylo zmíněno, i na svátečním vánočním stole. Samozřejmě se liší podle toho, co do něho přidáte. Klasicky obsahuje vajíčka natvrdo, máslo, majonézu, sůl a pepř.

Pomazánky a saláty se obvykle připravují ve velkém a není se čemu divit, že se pak jedí i několik dní. Stejně tak ale není k podivu ani to, že se pak člověk potýká s průjmem, protože se ukázalo, že vajíčkový salát už úplně k jídlu nebyl.

Chuťově salát ještě může připadat člověku v pořádku, jenomže po několika dnech, i když ho třeba skladujete v lednici, už opravdu není vhodný ke konzumaci. Jak poznáte, zda je váš vaječný salát ještě jedlý, nebo zda už je zkažený?

Náchylné ke zkažení

Některé potraviny jsou ke zkažení náchylnější než jiné. Podle mnoha výzkumů je dokázáno, že k rozvoji bakterií jsou vejce a majonéza jedněmi z nejnáchylnějších. Proto se může vaječný salát velmi rychle zkazit.

Může se stát, že takové potraviny přenášejí patogenní látky, viry a bakterie a mohou způsobit například salmonelózu, která je závažným problémem. Do této kategorie patří také bakterie typu listerie.

Pokud je salát vyroben z čerstvých surovin a je dobře skladován, měl by vydržet až pět dní bez jakékoli hrozby. Obvykle ho ale lidé konzumují i déle, protože mají pocit, že mu nic není.

Existuje nějaký způsob, jak poznat, zda je salát skutečně ještě dobrý? Nebo jak mít jistotu, že se jeho konzumací nenakazíte nějakou nepříjemnou bakterií? Následující tipy možná pomohou.

Jen špatně se pozná, že už není jedlý

Pokud chcete mít naprostou jistotu, je vhodné salát sníst do tří dní a dále ho nekonzumovat. Pět dní je maximum, pokud si ho dáte i po nich, je velmi pravděpodobné, že vás budou čekat střevní problémy.

Bohužel, obvykle poznáte zkažený salát až potom, co ho sníte. Budete mít průjmy, horečky, budete se potýkat se zvracením a v horším případě skončíte na pohotovosti.

Předem se nedá prakticky nikdy určit, zda je salát zkažený. Ačkoli vajíčka sama o sobě zkažená zapáchají, pokud je uvaříte natvrdo a smícháte s dalšími surovinami, ani podle čichu nepoznáte, zda už není salát vhodný k vyhození.

Prevencí je tedy sníst ho včas. Pokud chcete, aby zůstal dlouho čerstvý, zakapejte ho citronovou šťávou, která mu dodá chuť a zároveň ho zachová svěží a i po dvou dnech bude chutnat jako právě vytvořený.

Samozřejmostí je uchovávat ho v lednici, ideálně v uzavřených krabičkách, aby jeho pachem nenačichly další potraviny. Pokuste se odhadnout, kolik salátu spotřebujete, a nedělat ho zbytečně moc. Přece jen je škoda pak polovinu mísy vyhazovat, když si ani nejste jisti, zda už se skutečně váš vaječný salát zkazil.

Zdroj: mashed.com, howlongdoeslast.com, livinpaleocuisine.com
Autor: Shani Maiová

Přidat na Seznam.cz