Rýže se hodí jako příloha k jídlům, dá se použít do polévek, připravit nasladko, nebo se z ní dá udělat rizoto. Je vynikajícím zdrojem minerálních látek jako železa, hořčíku, zinku a vitamínů řady B. Kromě známější bílé rýže ale existuje ještě rýže hnědá. Jaký je mezi nimi rozdíl a která je zdravější?
Hnědá rýže je taková, která je po sklizni oloupána pouze ze slupky. Obsahuje díky tomu více vitamínů a minerálů. Vnější slupka totiž má o téměř 350 % vlákniny více, píše Net Meds.
Vyhýbat se bílé rýži?
Ačkoli má klasická bílá rýže mnoho výhod, řada lidí tvrdí, že bychom se jí měli z mnoha důvodů vyhýbat.
Jde totiž o průmyslově zpracovanou potravinu, která má vysoký glykemický index. Je sice pravda, že tím pádem zvyšuje krevní hladinu cukru rychleji než rýže hnědá, nejde ale o žádná katastrofická čísla, kvůli kterým by měl zdravý člověk pokrm přestat jíst, píše Good Housekeeping.
Ačkoli hnědá rýže je prokazatelně méně kalorická a lépe stravitelná než ta bílá, rozdíly nejsou tak výrazné. Pokud bychom potraviny zaměnily, naše tělo by to pravděpodobně zaznamenalo až po velmi dlouhé době, a to pouze minimálně.
Účinky rýže na naše zdraví
Bílá a hnědá rýže mají pro naše tělo prakticky stejný přínos. Ta hnědá vždy výhodami mírně převažuje, rozdíly jsou ale skutečně nepatrné.
Každopádně je prokázáno, že má rýže antidepresivní účinky, pomáhá udržovat zdravé kosti, podporuje imunitní systém a je bohatá na atioxidanty.
Zvážit záměnu bílé rýže za tu hnědou by měli lidé s cukrovkou. Hnědá rýže totiž na rozdíl od bílé pomáhá snížit nárůst inzulínu a napomáhá stabilizaci hladiny cukru v krvi v těle, vysvětluje WebMD.
Zdroj: Healthline, WebMD, Real Simple, Good Housekeeping, Net Meds
Autor: Šárka Cvrkalová