Bazalka patří mezi nejpoužívanější koření v mnoha kuchyních a oblíbená je rovněž u nás. Její využití se však ani zdaleka neomezuje pouze na gastronomii. Pojďme se tedy s touto rostlinkou seznámit blíže.
Bazalka pravá pochází z přední Indie
Původní domovinou bazalky pravé (Ocimum basilicum), která je botanicky řazena do čeledi hluchavkovitých, je přední Indie. Zde je dodnes považována za posvátnou rostlinu. Již ve starověku se však začala šířit do dalších částí světa. Používána byla v Egyptě i v Římě. Samotný název „bazalka“ ovšem pochází z řeckého basilicum,což znamená „královský“ (basileus je označení pro krále). Do dalších částí Evropy se pak začala šířit ve středověku a v současné době je pěstována na mnoha místech světa.
Kde lze bazalku ochutnat?
Bazalka je běžně používané koření, které si můžeme pořídit prakticky na každém kroku. Lze si ji ovšem také vypěstovat v květináči anebo na zahradě. Pokud máte chuť bazalky opravdu rádi, ochutnat byste měli především italskou kuchyni, stejně jako středomořskou kuchyni jižní Francie. Právě v těchto oblastech je totiž populární „jednoletka“ využívána opravdu hojně.
Léčivé účinky bazalky
Bazalka je využívána nejen pro svou chuť, ale za univerzální jsou považovány i její léčivé účinky. Kladný vliv má kupříkladu na trávení, neboť podporuje činnost žaludku a působí proti nechutenství. Pomoci může i při střevních potížích. Zároveň podporuje činnost ledvin a účinkuje při problémech s močovými cestami. Pozitivně působí také proti zánětům a zajímavé jsou rovněž její antidepresivní účinky. Navíc pomáhá při nespavosti, křečích a migrénách. Kromě konzumace lze navíc bazalku pravou využít k inhalaci. Pak účinkuje také při nachlazení, únavě a zvýšeném krevním tlaku.
Bazalka pravá v kuchyni
Čerstvá bazalka obsahuje více účinných látek než sušená. Obě varianty navíc odlišně chutnají. Ideální je samozřejmě používat čerstvou bazalku, která působí chuťově mnohem výrazněji. Pokud si tedy tuto rostlinku sami pěstujete, natrhejte ji těsně před použitím. Bazalka bývá v každém případě přidávána do rozličných pokrmů. Tradičně se používá k těstovinám, pizze, čerstvé zelenině či do různých salátů. Přidávána bývá rovněž do polévek, omáček i k různým druhům masa. Navíc se z ní vyrábí bazalkový olej, který je považován za účinné přírodní antidepresivum.
Upozorňujeme: ačkoli bazalka dokáže zklidnit, ve větším množství může způsobit podráždění. S jejím používáním to tedy rozhodně nepřehánějte.
Zajímavosti o bazalce
- Do rodu bazalka je řazeno přibližně 60 druhů rostlin. Kromě bazalky pravé bývá jako koření využívána především bazalka posvátná a vytrvalá.
- Bazalce bylo ve starověkém Římě přezdíváno „kouzelnice lásky„. Přisuzovány jí jsou totiž afrodiziakální účinky.
- Bazalka pravá je součástí mnoha tradičních receptů. Jedná se kupříkladu o hlavní přísadu do oblíbené italské omáčky pesto.
- Bez bazalky si nelze představit ani nejslavnější pizzu, tedy Margheritu. Vedle rajčat a mozzarelly zde totiž tvoří jednu ze tří italských barev.
- Jak už jsme uvedli, bazalka je ve své původní domovině považována za posvátnou rostlinu. Dokonce bývá součástí rituálů.
- Univerzální využití bazalky ještě podtrhuje její uplatnění jako okrasné rostliny v okenních truhlících. A navíc dokáže odpuzovat mouchy!
Autor: redakce