Baumkuchen je tradiční dezert, který s největší pravděpodobností pochází z Německa. Oblíbený je také v Maďarsku, které si ho někdy přivlastňuje. Dělá se ale po celém světě, například v Japonsku ho místní lidé milují.
Dort se vytváří vrstvením těsta. Jednotlivé vrstvy jsou velmi tenké a je jich na sobě naskládáno velké množství. Baumkuchen se tradičně připravuje způsobem podobným jako trdelník, píše serve Kousek dortu.
To znamená, že se těsto lije nebo štětcem nanáší na rožeň a opéká se, dokud nezhnědne. Zatímco trdelník je ale jakási dutá rulička, baumkuchen je kruhový koláč s dírou uprostřed.
Stromový dort
Baumkuchen v překladu znamená stromový dort. A to proto, že z venku připomíná poleno a na řezu jsou potom zase díky vrstvám vidět letokruhy. Dort má obvykle okolo 15 až 25 vrstev, uvádí Foodicles.
První písemný recept na baumkuchen pochází z roku 1581. Jeho přesný původ však není znám. Někteří lidé spekulují o tom, že jeho původ sahá až do starověkého Řecka.
Podle webu Groch Erben se už v 18. století v Německu vyráběl baumkuchen pomocí současné receptury, která obsahuje máslo, vejce, cukr, vanilku, sůl a mouku. Dort se tradičně zdobí čokoládou nebo medem.
Slavnostní dort
Koláč je ve většině zemí považován za jídlo slavnostní. Zatímco v Německu se často konzumuje během Vánoc a zimního období, v Maďarsku a Japonsku ho považují za dezert svatební.
Prstencový tvar a letokruhy znázorňující dlouhý počet let, která spolu novomanželé stráví, z něj dělají dokonalý dezert pro tyto slavnosti. V mnoha zemích se pak konzumuje jednoduše kdykoli, když je co slavit.
Zdroj: Yummy Bazaar, Groch Erben, Kousek dortu, Glutto Digest, Foodicles
Autor: Šárka Cvrkalová