Banány: Dle stupně zralosti se mění jejich struktura i výživová hodnota

Zdroj: Shutterstock

Se zráním banánů, které je nejvíce rozpoznatelné podle jejich barvy, se mění nejen chuť, ale stupeň zralosti ovlivňuje také jejich složení a účinky na lidský organismus a zdraví.

Zelené banány

Nezralé, zelené banány obsahují 20krát více rezistentního škrobu než banány zralé. Jedná se o formu škrobu, kterou tělo těžko rozkládá, takže prochází přímo střevem. Tím se zpomaluje rychlost přeměny sacharidů v ovoci na glukózu a jejich vstřebávání do krve.

Zelený banán má obvykle glykemický index 30, zatímco u zralého banánu je to 58. Rezistentní škrob nejenže pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, ale živí se jím i důležité bakterie v tlustém střevě.

Ty zase podporují trávicí enzymy, které nám pomáhají trávit sacharidy a vstřebávat vitaminy z potravy a také nás chrání před nepřátelskými mikroorganismy.

Přínos zelených banánů potvrdil i rozsáhlý přehled 18 studií, který byl v roce 2019 publikován v časopise Nutrients. Ten zjistil, že zelené banány mohou pomoci při gastrointestinálních symptomech (jako je průjem a zácpa) a onemocněních (například rakovina střev).

Žluté banány

Během zrání se škrob v banánu mění na cukr – z 3,2 g/100 g v nezralém banánu na 12 g/100 g ve zralém banánu. Díky tomu jsou vhodným zdrojem rychle se uvolňující energie pro sportovce.

Nižší množství rezistentního škrobu také znamená, že žluté banány jsou lépe stravitelné. Pokud máte zažívací potíže, zelené banány vám mohou způsobit pocit plynatosti nebo nadýmání.

Banány obsahují vitaminy skupiny B, antioxidační vitaminy A a C a minerální látky železo, hořčík, mangan a draslík.
Některé z těchto mikroživin se se stárnutím banánu ztrácejí, ale hladina antioxidantů, které pomáhají podporovat imunitní systém, dosahuje maxima.

Žluté banány s hnědými skvrnami

Hnědé skvrny na velmi zralém banánu naznačují, že se ještě více škrobu přeměnilo na cukr. Vědci zjistili, že plně zralý banán produkuje látku zvanou tumor nekrotizující faktor (TNF), která má schopnost bojovat proti abnormálním buňkám a posilovat imunitu proti rakovině.

Ve studii publikované v roce 2009 v časopise Food Science and Technology Research vědci z japonské univerzity Teikyo zjistili, že banány s tmavými skvrnami 8krát účinněji zvyšují sílu bílých krvinek než banány se zelenou slupkou.

Uvedli, že míra protirakovinného účinku ovoce odpovídá stupni zralosti – čím více skvrn banán má, tím více posiluje imunitu.

Hnědé banány

Banány produkují plyn etylen, přírodní sloučeninu, která reguluje proces zrání, což způsobuje jejich hnědnutí.
Tím se mění jejich struktura, chuť i výživová hodnota. Když banán přezraje, velká část škrobu se přemění na cukry, což z něj činí vynikající přírodní zdroj sladkosti.

Lze proto hnědé banány používat při pečení nebo je můžete zamrazit a poté rozšlehat v mixéru a připravit z nich zmrzlinu bez přidaného cukru.

Přezrálé banány mohou časem začít kvasit, čímž ztratí mnoho svých výživových hodnot. Mohou obsahovat až 0,5 g alkoholu na banán.

Zdroj: Ana Luisa Falcomer, Health Benefits of Green Banana Consumption: A Systematic Review, 2019, dailymail.co.uk, Haruyo iwasawa, Differences in Biological Response Modifier-like Activities According to the Strain and Maturity of Bananas, 2009
Autor: Dominika Jandorová

Přidat na Seznam.cz