Balut: Kachní embryo jako pochoutka z Filipín prorazilo do gastronomie

Zdroj: Shutterstock

Zatímco pro nás může být pouhá představa, že bychom něco takového vůbec měli dát do pusy, naprosto nechutná a odporná, na Filipínách jde o tak populární pokrm, že se o něm často hovoří jako o národním pouličním jídle.

Kdysi byl balut považován za cenově dostupné jídlo především pro chudinu. Má se za to, že jej na Filipíny již na konci 16. století přivezli čínští obchodníci.

Co je balut?

Na Filipínách jde o velkou dobrotu, kterou si tam můžete dopřát jak přímo na ulici, tak i v některých drahých až luxusních restauracích. Pokud nevíte, co to ten balut vlastně je, pak bychom vám měli vysvětlit, že jde o kachní embryo.

Podivujete se, že něco takového je někdo schopen sníst? Byli byste překvapeni, jak si na tom Filipínci dokážou pochutnat! Pro ně je to skutečná lahůdka. Na první pohled vypadá jako obyčejné vejce, možná je o něco větší. Uvnitř ale ukrývá překvapení, ze kterého se mnohým zvedá žaludek.

Levný zdroj bílkovin

Balut se konzumuje i jako výborný zdroj bílkovin. Mimo jiné je ale považován i za prospěšný pro mnoho dalších věcí – od sexuálního života až po pomoc při kocovině.

„Balut je oblíbená pouliční pochoutka. Je to dobrý zdroj bílkovin a údajně i vápníku. Považuje se také za dobrý lék na kocovinu a věří se, že posiluje kolena a klouby,“ říká pro web scmp.com Myrna Segismundo, odbornice na filipínskou kuchyni, která ji propaguje na svých rodných Filipínách i v zahraničí prostřednictvím food festivalů, přednášek, ukázek vaření a kulinářských soutěží.

Pochutnat si na něm můžete přímo na ulici

Kdo někdy zavítal na Filipíny, možná se zde setkal s pouličními prodejci, kteří chodí s košíky teplých balutů na ulici mezi lidmi a nabídnou každému, kdo projeví zájem.

Prodejce vám může nabídnout i sůl, pokud se rozhodnete balut ochutnat přímo na místě. Vajíčko se rozklepne, trochu soli se nasype do vzniklého otvoru a následně můžete vypít tekutinu ukrývající se ve vejci. Přezdívá se jí balutí polévka.

Pak už přichází na řadu samotné vejce.

„Po usrkání teplého vývaru můžete začít odlupovat skořápku a jíst skutečné balutské maso. Někdo řekne, že žloutek je nejlepší část. Je to chutné, ne úplně odlišné od slepičího vejce, ale jeho krémová textura je to, co ho dělá zajímavým,“ vysvětluje deník theculturetrip.com.

„V závislosti na tom, kolik dní byla inkubována, budou některá embrya balut (ta, která se blíží hranici tří týdnů) trochu více křupavá kvůli vyvinutějšímu zobáku a kostem.“

Zdroj: scmp.com, theculturetrip.com
Autor: Karolína Nezbedová

Přidat na Seznam.cz