Balkánská kuchyně: Kotlík, kde jsou smíchány různé kultury. Takto vypadá ta pravá gurmánská verze

Zdroj: Shutterstock

Balkán obývají lidé, kteří žijí své životy s celou řadou potěšení a k těmto potěšením patří i gurmánské zážitky. To nejtypičtější, co tato kuchyně nabízí, je velké množství kořeněného, grilovaného masa podávaného s rozmanitým výběrem salátů.

Jídla, která mají historii

Každé jídlo, které je servírováno na stole, je doprovázeno oblíbeným aperitivem. Rakija je ovocný destilát, kterým se každé hodování ukončuje.

Balkánská kuchyně vůbec nepočítá kalorie a stejně tak neřeší cholesterol. Je postavená pouze na chuťových zážitcích. Není proto popularizovaná v módních kulinářských magazínech nebo na instagramových stránkách o současném zdravém stravování.

To jí neubírá na atraktivitě a je hojně vyhledávaná fanoušky gastronomické turistiky. Na každého, kdo se vydá na Balkán, čekají nevšední pokrmy staré několik století. Původní receptury se v průběhu let vylepšovaly, aby se přizpůsobovaly na míru požadavkům strávníků. Zachovaly si přitom svou charakteristickou chuť a vůni.

Vliv turecké kuchyně

Balkánská kuchyně je často přirovnávána ke kotlíku, ve kterém se smíchaly různé kultury a vlivy. Asi největší vliv na balkánské tradice, včetně těch gastronomických, má turecká kultura. Jde konkrétně o historický vliv Osmanské říše, pod kterou Balkán stovky let patřil.

Z těchto časů pochází především chutná a hodně kořeněná masitá jídla a potom také jeden z nejoblíbenějších receptů na bázi těsta.

Znalci kuchyní při návštěvě Balkánu poznají vliv známých a velmi populárních evropských kuchyní, mezi které patří především rakouská, maďarská a italská kuchyně.

O této bohaté kuchyni je také třeba poznamenat, že není založená na vizuálním dojmu a jídlo často nemusí vypadat moc dobře a reprezentativně. To ale nikomu nevadí, protože jeho silnou zbraní je především uspokojení těch nejmlsnějších a nejnáročnějších jazýčků.

Typické balkánské jídlo z masa

Autentickým masovým jídlem je pokrm připravovaný „pod zvonem“, který je často označován také „jídlem připravovaným pod pokličkou“. Maso je přiklopeno poklicí zvonovitého tvaru, která je obložena žhavými uhlíky. Tím se pod poklopem dosáhne vysoké teploty a takto připravené maso je velice šťavnaté a voňavé.

Zelenina nejen pro přípravu salátů, ale i s nádivkou

Plněná zelenina poskytuje nekonečné možnosti kombinací chutí. O této kuchyni se říká, že neexistuje zelenina, kterou by balkánští kuchaři neuměli naplnit chutnou kořeněnou nádivkou z masa.

K opravdovým delikatesám patří plněné kapustové listy. Právě tento pokrm si našel cestu do světa a podává se například i v amerických restauracích, které nabízí netradiční zahraniční kuchyně.

Tečka na závěr jídla

To nejdůležitější, co musí být na stole s balkánskými specialitami, je jejich pověstný aperitiv.

Rakija je destilát, který se vyrábí ze zkvašeného ovoce (švestek, meruněk, višní a dalšího ovoce). Tak jako lidé z Moravy nedají dopustit na slivovici, lidé z Albánie, Bosny a Hercegoviny, z Bulharska, Černé Hory, Chorvatska, Kosova, Srbska nebo Severní Makedonie považují tento destilát za národní klenot. Nápoj má slovanský původ a v těchto oblastech ho rozšířili osmanští Turci. Rakija patří na stůl k snídani, k obědu i k večeři. Běžně se ředí vodou.

Zdroj: rakijagrill.com, theworldwasherefirst.com
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz