Bolest zubů zažila asi většina z nás a jistě se shodneme na tom, že se jedná o opravdu nepříjemný pocit. S tímto problémem se ostatně potýkali již naši předci. Proto existuje mnoho babských rad na bolest zubů.
Bolest zubů může mít různé příčiny
Jak už napsal Jára Cimrman: „Zuby, pohroma huby“. Ačkoli jsou pro nás tvrdé útvary v dutině ústní velmi prospěšné, mohou nám také pěkně zavařit. Bolest zubů sice nemusí být nijak veliká, ale v některých případech bývá takřka k nesnesení. Záleží totiž na tom, od čeho nás vlastně rozbolely. Je na vině zubní kaz či obnažené krčky, anebo zánět či potíže s dásněmi. Pokud vás bolesti zubů sužují delší dobu, samozřejmě pomůže jen návštěva zubaře. Chytnou-li vás zuby v noci, můžete sice vyrazit na zubní pohotovost, ale nejprve je možné vyzkoušet některé babské rady.
Vyzkoušejte léty prověřené bylinky
Naše babičky léčily mnoho neduhů za pomoci bylinek, které velmi dobře znaly. Dnes je doporučován především hřebíček, jenž účinně bojuje proti infekci a bolest může při rozžvýkání zklidnit, ačkoli chuťově se nejedná o právě nejlepší zážitek. Při bolestech zubů vám může pomoci rovněž tymián, což je koření získávané z rostliny s názvem mateřídouška obecná. Vyzkoušet pak lze rovněž kurkumu, která má kladný vliv při infekcích a zánětech dásní.
Vezměte si na pomoc zeleninu
Od bolesti zubů může ulevit rovněž běžně dostupná zelenina. Tak například česnek je účinné přírodní antibiotikum, které bývá v některých případech opravdu účinné. Na pomoc si nicméně můžete vzít rovněž cibuli, jež aplikací na postižení místo ulevuje od infekce, když mj. působí antisepticky (protimikrobiálně). Vyzkoušet lze dokonce i okurku, neboť dokáže zpomalit průtok krve, čímž ulevuje od bolesti. Ovšem pozor! Rozhodně byste neměli brát okurku přímo z lednice, protože důsledkem by mohly být ještě větší bolesti.
Dejte si do nosu
Ne, tím nemáme na mysli, že byste měli jednu bolest „přehlušit“ jinou. Ale jedna z často proklamovaných babských rad říká, že pokud právě nemáte k dispozici zubaře a bolest je takřka nesnesitelná, pomůže vám alkohol. Mimo jiné totiž zpomaluje reakce CNS (centrální nervový systém). Pak si však musíte dát pozor, abyste to s „medicínou“ nepřehnali. Vlastně ho ale ani nemusíte pít, protože občas pomáhá i lokálně. Stačí ho jen dostat k bolavému zubu. Alkohol působí dezinfekčně, takže polykání není nezbytně nutné.
Teplá slaná voda či pepř a sůl
Pokud alkohol nepovažujete za dobrý nápad, vezměte si na pomoc teplou slanou vodu. Stačí přidat jednu lžičku soli do sklenice teplé vody a zamíchat. Nápojem si následně vyplachujte dutinu ústní, díky čemuž může dojít k redukci zánětu a zmírnění otoku. Za zkoušku pak rovněž stojí sůl s pepřem. I tato jednoduchá směs působí protizánětlivě a zároveň může účinkovat analgeticky. Tlumí tedy bolest a při podobných problémech čas od času zabírá.
Další babské rady na bolest zubů
Mezi babskými radami na bolest zubů lze nalézt i kostky ledu. Zabalte je do tkaniny a přiložte na tvář v místě bolesti. Led lze sice i cucat, jak už jsme ale zmínili výše, chlad může bolest spíše zhoršit, protože bolavé zuby jsou velmi citlivé. Vyzkoušet je každopádně možné i vanilkový extrakt, protože působí analgeticky. Někdy se dokonce doporučuje vyhýbat se přímému slunci, jehož paprsky prý mohou zhoršit tvorbu zánětu. Při přetrvávajících potížích byste však měli vyrazit k zubaři slunce neslunce…