Z luxusního pokrmu, který si mohl málokdo dovolit, se sekaná přesunula na sváteční stoly venkovanů, aby nakonec její pověst pošramotily jídelny. Domácí sekaná ale může být skutečně svátečním jídlem.
Sekaná se připravovala již ve středověku, šlo však o luxusní pokrm, který se ručně sekal z prvotřídních kusů masa, jako je svíčková nebo panenka. Změnu přinesl vynález mlýnku na maso, který umožnil používat levnější kusy masa, jako je bůček nebo ořezy žeber.
Cesta na sváteční tabule
Podle etnografky Slováckého muzea v Uherském Hradišti Marty Kondrové se sekaná a karbanátky, které byly kdysi na Slovácku považovány za ozdobu svátečních stolů, dostaly do venkovských domácností až v meziválečném období, ve 30. letech 20. století.
„Nejvíce jsme se s tím setkávali na svatbách. O druhém svatebním dnu, kdy se chodilo takzvaně na popravky do rodiny nevěsty a do rodiny ženicha, byla sekaná vhodným pokrmem. Bylo ji možné podávat po studenu i za tepla. Také se do ní spotřebovalo to, co zbylo z hostiny prvního svatebního dne, kdy se podávalo vařené maso,“ popsala Kondrová dřívější význam sekané pro iDNES.
Semlelo se vše, co zbylo
Kondrová poznamenala, že sekaná a karbanátky ztratily své sváteční kouzlo ve druhé polovině 20. století. Změna stravovacích návyků, kdy lidé začali více navštěvovat jídelny na pracovištích a ve školách, přispěla k poněkud negativnímu vnímání pokrmů z mletého masa, do kterých se přidávalo to, co zrovna zbylo. Poctivá domácí sekaná však může být skutečnou lahůdkou.
Recept na babiččinu sekanou
Recept na babiččinu sekanou najdeme například na webu Apetit. Potřebovat budete 750 g mletého masa (mix hovězího a vepřového), 2 cibule, 2 vejce, 3 stroužky česneku, 2 lžičky soli, 2 lžičky majoránky nebo hrst čerstvých bylinek (majoránky, oregana a petrželky), 6 hrstí strouhanky, mléko a 14 plátků anglické slaniny.
Do velké mísy dejte mleté maso, nadrobno nakrájenou cibuli, namačkaný česnek, jedno vejce a jeden žloutek (bílek dejte stranou), sůl a nasekané bylinky. Směs zasypte strouhankou a nechte odpočinout. Troubu předehřejte na 180 °C. Masovou směs důkladně prohněťte rukama, aby se všechny suroviny spojily a vytvořily kompaktní hmotu.
Pokud vám směs nebude držet pohromadě, přidejte trochu strouhanky nebo vajíčko. Pokud nebude i nadále držet kompaktní tvar, přilijte trochu mléka pokojové teploty. Vytvarujte jednu velkou nebo několik menších šišek, potřete je zbylým bílkem a zabalte do slaniny.
Sekanou přendejte na plech, podlijte vodou (o hloubce cca 1 cm) a pečte ve vyhřáté troubě zhruba hodinu.
Autor: Dominika Jandorová