Australská prstová limetka nese hrdé označení VIP ovoce a často je označována jako citrusový kaviár

Zdroj: Shutterstock

Australská limetka je trnitá odrůda keře a patří do velké rodiny citrusů, která produkuje lahodné citrusové plody. Ty jsou velmi vyhledávané hlavně kuchaři luxusních restaurací.

Finger Lime a původ rostliny

Finger Lime je původní citrus, který je ceněný pro svou jedinečnou dužninu podobnou kaviáru a atraktivní barvu, která se může lišit od žluté, zelené, světle růžové až po karmínovou. Tato zajímavá rostlina pochází ze subtropických australských pralesů států Queensland a Nový Jižní Wales.

Od pradávna jsou plody domorodci využívané jako osvěžující jídlo a také jako zdroj vitaminů. Během několika posledních desetiletí se tyto zvláštní limetky staly populární v kuchyních po celém světě.

O rostlině

Bílé podzimní květy v zimě a na jaře vystřídají pomalu rostoucí plody ve tvaru prstů s třpytivými kuličkami uvnitř. Při kousnutí tyto kuličky explodují a uvolňují porci ovocné šťávy.

Použití atraktivního ovoce

Toto ovoce se skvěle hodí do letních nápojů a dezertů a lze jej použít také do chutney, džemů a marmelád. Šťáva i dužnina se hodí k čerstvým ústřicím, rybám a kalamárům.

Samozřejmě se jejich nutriční vlastnosti využijí nejlépe v čerstvém stavu, a proto slouží často ke zdobení a přidávají se na vařený pokrm až dodatečně.

Kromě zajímavé chuti a příjemného pocitu, který v ústech vyvolávají, když z kuliček vyteče šťáva, jsou také velice dekorativní, a to jak kvůli tvaru, tak i pro své zbarvení.

Při otevírání ovoce je třeba postupovat velmi zručně a šetrně, aby se olej z kůry nedostal na kuličky, protože by mohl negativně ovlivnit jejich příjemnou a svěží chuť. Kůra zralého plodu se jemně nařízne a kuličky, které tvoří celou výplň, se opatrně vymáčknou ven.

Ovoce si lze vypěstovat podobně jako jiné citrusy

Sazenice ovoce se dají pěstovat i u nás, podobně jako ostatní druhy citrusů. Milují slunce a je třeba je chránit před mrazem.

V přírodě může keř dosahovat až šesti metrů, ale v květináči dorůstá skromnějších rozměrů a lze jej i tvarovat. V létě může zdobit třeba balkón, ale substrát by neměl nikdy úplně vyschnout, ani by v květináči neměla chybět voda.

Rostlina nemá ráda vítr a přesazuje se každé dva až tři roky.

Sklizeň ovoce

Plod se vyskytuje mezi prosincem a květnem, v závislosti na kultivaru a klimatických podmínkách. Roubované rostliny obvykle začínají plodit ve svém třetím roce a začnou mít větší výnosy v šestém roce. Mezi různými kultivary existují určité rozdíly, některé plodí dokonce vícekrát ročně.

Ovoce se musí sklízet, až úplně dozraje. Musí jít lehce sklidit. Slupka je jemnější než u běžných citrusů a snadno se poškrábe.

Nasbírané plody se skladují při teplotě 10 až 20 °C a měly by mít trvanlivost kolem 3 týdnů.

Prstové limetky chutnají velmi podobně jako běžné limetky, ale jsou méně kyselé. V závislosti na podmínkách růstu stromu existuje poměrně velká variabilita chuti. Kuličky lze také zamrazit pro pozdější použití. Pokud není kůra chemicky ošetřená, lze ji usušit a využít v kuchyni podobně jako kůru z citronů.

Zdroj: atlasobscura.com, smallgreenthings.com.au
Autor: Lída Kropáčková

Přidat na Seznam.cz