Astma je onemocněním, která patří mezi nejčastější chronické choroby v dětství, ačkoli se může projevit v jakémkoli věku. Takto postiženým lidem ale mohou pomoci různé přírodní prostředky.
Jaké jsou příznaky a příčiny astmatu?
Pokud vás trápí častý kašel, sípání, dušnost a cítíte tlak na prsou, může se jednat o příznaky astmatu. Jde o nemoc dýchacích cest, při níž dochází k omezení průtoku vzduchu průduškami a projevuje se rovněž křečemi svalstva průdušek. Někdy se dostavuje i astmatický záchvat, a to když se stav náhle zhorší. Astma je nejčastější chronickou nemocí v dětství, ale objevuje se rovněž v dospělosti. Příčinou takových potíží mohou být dědičnost či alergie, ale v mnoha případech také kouření a především zhoršené životní prostředí.
Prevence astmatu
Astmatu lze předejít, přičemž mnohé kroky jsou důležité, i když už nemoc propukne. Měli byste se kupříkladu vyhýbat zvířatům, na které máte alergii. Vhodné je žít v bezprašném prostředí a neměli byste se také často vyskytovat v zakouřených prostorách. Doma je nutné pravidelně uklízet a měnit lůžkoviny, protože v nich žijí roztoči. Jednou za čas je také vhodné vyrazit z města do přírody. Ovšem pozor! Pokud astmatem trpíte, neměli byste trávit v přírodě příliš mnoho času v pylové sezóně, neboť by vám to mohlo naopak uškodit.
Babské rady na astma – bylinky
Ačkoli se při léčbě astmatu používají především léky, pozitivní účinky mají také některé bylinky. Doporučován je kupříkladu hřebíček, tedy koření s protizánětlivými, antiseptickými a analgetickými vlastnostmi. Kladný vliv na astma by měla mít rovněž majoránka, stejně jako rostlina, která se nazývá plicník lékařský a o jejich účincích vypovídá už samotný název. Efektivní je rovněž kopřiva dvoudomá, z níž si lze připravit např. kopřivovou mast. Zkusit lze také anýz vonný, jitrocel či fenykl.
Další léčiva na astma z lůna přírody
Při astmatu si je možné sehnat i další účinná přírodní léčiva. Můžete vyzkoušet třeba listy lípy obecné, které mohou s tímto onemocněním pomoci při inhalaci. Na potíže s dýchací soustavou bývá doporučován i březový květ, stejně jako dubová kůra. Shodně totiž účinkují i při astmatu. Pokud vás tedy sužuje toto onemocnění, můžete vyrazit do přírody (opět ovšem pozor na pylovou sezónu!) a obstarat si tu je možné mnoho účinných pomocníků, které vám mohou ulevit. Velmi efektivní je přitom i med, který se dokonce považuje za jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků na astma.
Potraviny, které vám mohou pomoci při astmatu
S astmatem vám může pomoci rovněž zázvor, který působí protizánětlivě, přičemž zmírňuje i záněty dýchacích cest. Účinkovat by měly rovněž česnek a cibule. Účinnou babskou radou na astma je také šťáva z ředkviček, jíž stačí smíchat s medem, a máte účinný prostředek, který vám může ulevit. Vyzkoušet ovšem lze i ovoce. Při poruchách dýchacího systému se např. dlouhodobě osvědčují fíky, ale do jídelníčku je vhodné zařadit i více citrónů. Někdy se totiž uvádí, že jednou z příčin astmatu může být i nedostatek vitamínu C, jehož obsahují velké množství právě citrusové plody.