Arašídy, buráky či burské oříšky nejsou oříšky, ale luštěnina. Ačkoli obsahují mnoho účinných látek a mohou být pro zdraví prospěšné, pro některé jedince může být jejich konzumace dosti nebezpečná.
Původ podzemnice olejné
Arašídy jsou semena podzemnice olejné, která je stejně jako sója, fazol či hrách rostlinou z čeledi bobovitých. Její původ je nutné hledat v Jižní Americe, kde byla domestikována a pěstována již cca před 6 000 lety. Pravděpodobně k tomu došlo v Peru a Brazílii. Společně se španělskými kolonizátory se podzemnice olejná dostala na evropský a africký kontinent. Oblibu si však časem získala i v Severní Americe.
Kde arašídy sehnat?
Samozřejmě všude. Buráky seženete v každém obchodě, nicméně v mnoha variantách. Pořídit tak můžete arašídy nesolné i solené, loupané i neloupané, stejně jako pražené i nepražené. Jednotlivé varianty se samozřejmě liší chutí, ale také zdravotními účinky. Buráky příliš solené běžnou kuchyňskou solí a hodně pražené bychom vám v tomto ohledu příliš nedoporučovali. Každopádně si můžete pořídit menší balení i kilové pytle.
Využití buráků v kuchyni
Arašídy lze „zobat“ jen tak, třeba při sledování televize. Mohou být ale součástí i teplé kuchyně, když např. nacházejí uplatnění v asijských pokrmech. Využít je ovšem možné i další produkty z této luštěniny. Především v USA je oblíbené burákové máslo, které existuje přes 100 let a lze si ho namazat na chleba, případně ho použít jako polotovar do pečiva. Pořídit si navíc můžete i arašídový olej, jenž se používá na smažení.
Arašídy jsou zdravé, ale mohou být i nebezpečné
Arašídy obsahují velké množství nenasycených tuků, stejně jako vitamínů (zejména ze skupiny B-komplex) a minerálů (hořčík, vápník či zinek). Působí proto např. antioxidačně a mohou snižovat cholesterol. Konzumace arašídů nicméně není neproblematická. Mohou totiž způsobovat potravinové intolerance a někdy i závažné alergické reakce. U některých jedinců může už po jednom oříšku nastat tzv. anafylaktický šok, který někdy vede ke ztrátě vědomí.
Zajímavosti o burácích
- Největším světovým producentem je Čína, dvě třetiny všech vyprodukovaných arašídů ovšem zkonzumují Američané.
- Stále není úplně jisté, proč mohou buráky vyvolat tak nebezpečnou reakci. Může to být např. tím, že tělo vnímá obsažené bílkoviny jako jed. Díky tomu reaguje produkcí protilátek, které však nemají proti čemu bojovat a nastává alergická reakce.
- Osoby, jež mají alergii na arašídy, se musí mít na pozoru. Tato luštěnina je totiž obsažena v mnoha produktech, u kterých byste to nečekali.
- Takové produkty ovšem musí být označené nápisem „může obsahovat stopy arašídů“. To ale stále neřeší např. stravování v restauracích.
- Ztráta vědomí je nejhorší reakcí na zkonzumování arašídů. O něco méně závažné příznaky jsou otoky kolem očí, dýchací potíže a vyrážka.