Před lety byl Aperol Spritz nápoj, který byl typický pro Itálii. Dnes už si ho můžete dát v každé kvalitní vinárně. Stal se symbolem léta a osvěžení. Do povědomí celého světa se však nejprve dostal díky negativní recenzi.
Do celosvětového povědomí se nápoj dostal v roce 2019 díky článku v New York Times, který vzbudil vášnivou debatu.
„Sladký aperitiv, podávaný ve značkových skleničkách na víno, je spárován s nekvalitním proseccem, sodovou vodou a velkým plátkem pomeranče, což má za následek něco, co se po fotbalovém tréninku v horkém dni pije jako Capri Sun. Ne v dobrém slova smyslu,“ napsala tehdy Rebekah Peppler.
Nápoj rakousko-uherských vojáků
Počátky spritzu sahají do konce 19. století, kdy se nápoj začal dělat v oblasti Veneto v Itálii, která v té době byla ještě součástí Rakouska-Uherska.
Vynalezli ho rakouští vojáci, kteří si takto připravovali italské víno. Zdálo se jim příliš silné a pro usnadnění pití přidali střik neperlivé vody.
Postupem času se nápoj vyvíjel. Neperlivá voda se změnila na perlivou sodu, která se změnila na prosecco. Přidala se fortifikovaná vína a nakonec likéry jako Aperol.
Aperol, hlavní přisadu drinku, vytvořili v roce 1919 bratři Barbieriové. Ale až v 50. letech 20. století začali lidé Aperol používat pro speciální nápoj zvaný spritz.
Vyrobte si originální spritz
Recept na spritz je jednoduchý a řídí se pravidlem 3-2-1, které určuje poměr přidávaných tekutin. Pokud tedy chcete pravý a skutečný spritz, použijte tři díly prosecca, dva díly Aperolu a jeden díl sodovky.
Likéry, které se dají pro nápoj použít, se liší. Pokud si tedy v Itálii tento nápoj objednáte, je dobré doplnit, že chcete spritz Aperol.
V italských barech vám k tomuto pití automaticky přinesou chipsy či oříšky, proto i u vás doma na tuto tečku k dokonalému nápoji nezapomeňte.
A pokud byste si jej dopřávali přímo v Benátkách, nezapomeňte na tradiční cicchetti.
Zdroje: Tourissimo, Tuscany now and more
Autor: Soňa Jiroutová