Anona je tropické ovoce, které patří podle některých k nejchutnějším plodům na světě. Na druhou stranu se s ním pojí i určitá rizika.
Původ anony
Anona je ovoce, které pochází z tropického stromu či keře s názvem anona šupinatá (Annona squamosa). Ten původně pochází ze Střední a Jižní Ameriky, stejně jako z některých oblastí Karibiku. Aktuálně se ovšem pěstuje v tropech a subtropech po celém světě, nicméně s výjimkou Evropy. Na mnoha místech začíná růst i ve volné přírodě.
Kde anonu ochutnat?
V České republice se nejedná o právě nejrozšířenější ovoce, právě naopak, čerstvé plody jen tak neseženete. Na druhou stranu si můžete pořídit za studena lisovaný olej, který ovšem není určen k použití v kuchyni (viz níže). Navíc si je možné zakoupit i semena annony šupinaté, takže se lze pokusit si tento strom či keř vypěstovat i v našich podmínkách.
Využití v kuchyni
Ačkoli se tomuto ovoci někdy říká „cukrové jablko“, jeho dužina chuťově připomíná ananas, mango, papáju, broskve nebo jahody. Některými lidmi je každopádně považováno za jeden z nejchutnějších druhů ovoce vůbec. V ústech se přitom velmi rychle rozpouští na jemný krém. Nikdy se nevaří. Konzumovat ho lze samotně, uplatnění ovšem nachází také v kombinaci se zmrzlinou nebo mlékem.
Anona z hlediska zdraví
Ovoce patří obecně k nejzdravějším potravinám, takže není divu, že ho zástupci rodu Homo konzumují od počátku své existence. Anona je přitom v oblastech svého původu využívána ke snížení horečky, případně k léčení úplavice. Pokud si pořídíte výše zmíněný olej, ten se využívá zevně, a to především proto, že silně hydratuje a regeneruje pokožku.
Zajímavosti o anoně
- Anona šupinatá je rostlina z rodu láhevník. Do toho přitom patří i u nás známější graviola, což je jiné označení pro láhevník ostnitý.
- Anona je vlastně nepravý plod šupinovitého vzhledu se zelenožlutou barvou, který sestává ze segmentů s jedlou dužinou a jedovatými semeny.
- Semena je vhodné před konzumací odstranit. Na druhou stranu pokud je pouze spolknete, projdou neporušená trávicím traktem.
- Důvodem toho, že se čerstvá anona u nás shání jen těžko, je skutečnost, že se velmi rychle kazí a je choulostivá na otlačení. Proto se konzumuje v blízkosti místa dozrání.
- Výše zmíněný olej se nevyrábí z plodů, ale z listů. Stačí jej přitom pouze jemně vetřít do pokožky obličeje nebo vlasů.