Angínovník čínský: krásná rostlina, jež pomůže s angínou

Zdroj: Shutterstock

V posledních desetiletích se k nám začíná dostávat stále více rostlin z východní Asie, které jsou v této části světa používány v tradiční medicíně. Patří mezi ně i angínovník čínský. Ten navíc zaujme i svým nádherným vzhledem.

Původ angínovníku čínského

Angínovník čínský (Belamcanda chinensis) byl lidmi pěstován odedávna. Disponuje totiž opravdu krásnými, především oranžovočervenými tygrovanými květy, pro které je často nazýván Leopardí lilie či Leopardí květina. A navíc má i příznivé účinky na lidské zdraví. Angínovník čínský se proto dlouhodobě pěstuje ve východní Asii, a to konkrétně v Číně. Roste ovšem také v Japonsku, Vietnamu, Indii nebo na Filipínách. V České republice byl v minulosti pěstován spíše zřídka, v posledních letech se ale stále více dostává do obecného povědomí, takže jej začalo pěstovat mnoho lidí.

Kde angínovník čínský sehnat?

Angínovník čínský si je možné vypěstovat jako pokojovou rostlinu. Má totiž tropický původ, takže potřebuje teplo, stejně jako dostatek slunečního světla. Venku jej lze pěstovat spíše jen od jara do podzimu, ačkoli to není pravidlem (viz níže). Semena angínovníku si není problém pořídit v internetových i kamenných obchodech a navíc si lze zakoupit sazeničky, a to např. v zahradnictvích. Chcete-li tedy něco udělat pro své zdraví, nemusíte sahat po tabletkách nebo sirupech v lékárnách. A co víc, s angínovníkem navíc získáte nádhernou květinu, jež se stane ozdobou interiéru.

Léčivé účinky angínovníku čínského

Listy angínovníku lze žvýkat, což se pochopitelně nedělá kvůli gurmánskému zážitku. Jak napovídá sám druhový název, tato rostlina pozitivně působí při angíně, ale také při zánětech, kašli, bolení v krku nebo problémech s dýchacími cestami. Navíc jej můžete vyzkoušet i při potížích s hlasivkami. Zároveň bývá využíván rovněž odvar ze sušeného oddenku. Ten může pomoci při revmatismu, případně při nadýmání či zácpě, takže kladně působí rovněž na zažívání. Kromě toho musíme zmínit rovněž diuretické účinky, neboť působí močopudně.

S používáním angínovníku to nepřehánějte!

Ačkoli má angínovník zajímavé léčivé účinky, při jeho používání byste měli postupovat obezřetně. Obsažené účinné látky jako flavonoidy, silice, glykosidy či třísloviny sice na lidský organismus působí pozitivně, rostlina však obsahuje rovněž alkaloidy, s jejichž konzumací byste to neměli přehánět. Mohou totiž působit mírně toxicky a pomoc by se mohla změnit v potíže. Rozhodně byste tedy neměli překračovat doporučovanou denní dávku, takže listy nežvýkejte vícekrát než šestkrát denně. Díky obsahu alkaloidů někdy nebývá angínovník doporučován ani menším dětem, stejně jako kojícím a těhotným ženám.

Zajímavosti o angínovníku čínském

  • Bude-li vás trápit bolest v krku a máte po ruce angínovník, stačí si utrhnout zhruba 1 cm dlouhý konec listu a žvýkat zhruba pět minut.
  • Angínovník má ovšem skutečně ostrou chuť, takže pokud vám nechutnají větrové žvýkačky, zřejmě si jej neoblíbíte. Začněte proto raději s menším množstvím.
  • Angínovník čínský sice bývá doporučováno pěstovat doma, ale může přežít i českou zimu. Opravdu uškodit mu totiž mohou jen větší mrazy (pod -20 °C).
  • Pěstování angínovníku na zahradě je tedy rizikové, byť ne příliš mnoho. Chcete-li si být jistí, že chladnou zimu přežije, přikryjte ho netkanou textilií nebo slámou.
  • Tato krásná rostlina je dlouhodobě součástí tradiční čínské medicíny. V Číně se mimo jiné používá při hadím uštknutí, které nám ovšem v našich luzích a hájích příliš nehrozí. Naštěstí…

Autor: redakce

Přidat na Seznam.cz