Ve světě potravin málokterá ingredience zaujala tak jako ambra. Látka vznikající ve velrybím trávicím traktu okouzlila výrobce parfémů, kuchaře nebo ty, co touží po rychlém zbohatnutí.
Aby vorvani ochránili své měkké vnitřnosti před ostrými zobáky olihní, kterými se živí, produkují voskovitý sekret zvaný ambra. Když s ostatním odpadem vyjde z vorvaně ven, plave na vodní hladině a vlivem slané vody a slunečního záření se mění z šedočerného chomáče na pevnou hmotu.
Pokud budete mít štěstí a při procházce po pobřeží narazíte na ambru nebo rovnou na mrtvého kytovce, můžou se z vás stát milionáři – 21kilový kus, který letos v létě objevil profesor Antonio Fernández, má podle Business Insider hodnotu přes 12,5 milionu korun.
Využití ambry v parfumerii
Tato jedinečná složka po staletí mátla vědecké mozky svým původem. Někteří se domnívali, že jde o sperma velryb, jiní si mysleli, že jde o jejich zvratky nebo výkaly. Číňané ji označovali jako „vůni dračích slin“ a připisovali jí mytický původ.
Její komplexní vůně, často popisovaná jako kombinace pižma, tabáku a moře, se tradičně používala při výrobě parfémů. Dokonce i Marie Antoinetta údajně používala vůni napuštěnou ambrou a někteří historici tvrdí, že ambru obsahovalo i původní složení parfému Chanel No. 5.
Luxusní přísada v kuchyni
Recepty s ambrou se začaly objevovat v 16. století. První recepty se zaměřovaly především na dezerty. V 18. století se přidaly recepty na léčivé nápoje, želatinu a posset (horký pudinkový nápoj s přídavkem piva). Smithsonian Magazine uvádí, že Casanova ji zřejmě přidával do své čokoládové pěny jako afrodiziakum.
V některých extravagantních podnicích se s ambrou můžeme setkat i dnes. Například v manhattanské restauraci Betony ji v malém množství přidávají do horké čokolády, koktejlový bar Billy Sunday v Chicagu zase podle informací webu Food Republic nabízí tuto netradiční ingredienci ve svých koktejlech.
Údajné léčivé vlastnosti
Ambra se těšila oblibě také pro své léčivé vlastnosti. Turci ji v 10. století používali k léčbě mužské impotence. Evropané se k této záhadné látce obraceli s cílem zmírnit nejrůznější potíže, od bolestí hlavy až po nachlazení a epilepsii.
V době černého moru v Evropě se věřilo, že kousek ambry může sloužit jako ochrana před touto nemocí. Tato víra vycházela z myšlenky, že příjemná vůně vycházející z ambry zakrývá škodlivé pachy, o nichž se předpokládalo, že jsou zodpovědné za přenos moru.
Legální, nebo ilegální?
Dnes se látka kdysi známá jako „šedý jantar“ nachází v šedé právní zóně. Ve Spojeném království a Evropské unii mohou turisté ambru bezpečně shánět a prodávat ji na internetu. Ale ve Spojených státech, i když Úřad pro kontrolu potravin a léčiv uznává ambru jako bezpečnou, je její držení nebo obchodování s ní nezákonné, protože vorvani jsou chráněni zákonem o ochraně mořských savců.
Zdroj: Business Insider, Smithsonian Magazine, Food Republic, Atlas Obscura, Food52
Autor: Dominika Jandorová