Albert zavedl první bezodpadovou pobočku. Zbytkové zboží využívá v kantýně a vozí ho potřebným

Zdroj: Profimedia

Potravinový řetězec Albert už před několika měsíci začal testovat první bezodpadovou prodejnu v pražských Nových Butovicích. Prodejna se pokouší co nejvíce omezit zbytkový odpad a využívat i potraviny, které se běžně vyhazují do kontejnerů. Ze zbytků tak Albert například vaří ve speciální kantýně pro zaměstnance nebo jídlo pravidelně vozí potřebným.

Koncept je ve světě známý již delší dobu. Jak ale upozorňuje iDNES, u nás se nic podobného zatím nezavedlo. Albert je tak zcela prvním řetězcem, který se o něco takového pokouší. A prozatím to funguje, jak tvrdí Jiří Mareček, ředitel pro komunikaci a udržitelnost obchodů.

Podíl neprodaných potravin se v Albertu několik let pohybuje pod 1,5 % z celkového objemu, uvádí Mediaguru. Právě díky tomu, že řetězec testuje bezodpadovou pobočku, se bude toto procento i nadále držet takto nízko, teoreticky by se mohlo i snížit.

Eliminace negativních vlivů

„Potravinové ztráty mají negativní dopad na životní prostředí i sociální situaci a prohlubují změnu klimatu. Proto dlouhodobě a systematicky pracujeme na snižování přebytků v prodejnách a dalším využití neprodaných potravin pro lidskou spotřebu prostřednictvím darů do potravinových bank,“ vysvětluje Mareček na webu Albertu.

Nápad bezodpadové prodejny si pochvalují i zákazníci. „Na provozu prodejny se nic nemění, všechno se děje jako dřív. Nikoho to neomezuje, naopak pomáháme životnímu prostředí a šetříme nejen potraviny, ale i peníze. Já jsem z toho nadšený,“ říká zákazník, který v Albertu nakupuje pravidelně.

Kantýna zero waste

Albert potraviny, které by se běžně vyhodily do kontejneru, prodává za levnější ceny, podle iDNES ho také šestkrát týdně pracovníci sváží potravinovým bankám. Podle Marečka se ale obchod pokouší zbytky spotřebovat především přímo na místě.

Daří se mu to díky takzvané zero waste kantýně, ve které kuchaři vaří ze zbytků a jídlo pak prodávají zaměstnancům prodejny. Ti se díky tomu mohou najíst například i za 30 korun, což je méně než v jakékoli školní jídelně.

Podle webu ePeníze patří k nejčastěji zpracovávaným produktům třeba přezrálé banány, ze kterých díky jejich cukernatosti kuchaři připravují vánočku a peče se z nich i speciální sladký chléb.

„Já jsem nadšený, že konečně něco takového existuje i u nás. Ve světě jsou podle mého názoru v neplýtvání potravinami i penězi strašně napřed. To, co Albert v současné chvíli dělá, považuji za velký krok dopředu,“ říká pro Jíme to zákazník prodejny.

Zdroj: Mediaguru, ePeníze, iDNES, Albert, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová

Přidat na Seznam.cz