Ájurvéda je alternativní zdravotní systém, který se zaměřuje na mysl, tělo i ducha. Zahrnuje stravu, životní styl, byliny, a dokonce i jógu. Toto starověké učení nachází své uplatnění i v současnosti právě díky svému celostnímu přístupu.
Hledání rovnováhy celého organismu
Původ ájurvédy je ve starověké Indii. Podle ájurvédy se lidské tělo skládá z pěti prvků: vzduchu, ohně, země, vody a prostoru. Tyto prvky tvoří tři různé dóši, kterými jsou Pitta, Váta a Kapha, přičemž každá dóša je zodpovědná za specifické fyziologické funkce.
Ájurvédská strava je součástí ájurvédy a praktikuje se již tisíce let. Je založena na určení vaší dominantní dóši a konzumaci specifických potravin, které podporují rovnováhu mezi všemi třemi dóšami. Pitta řídí hlad, žízeň a tělesnou teplotu. Váta udržuje rovnováhu elektrolytů a pohyb. Kapha podporuje funkci kloubů.
Příčiny nemocí podle Ájurvédy
Ájurvéda se domnívá, že nemoc vzniká v důsledku tří základních příčin. První příčinou je nezdravý vztah mezi našimi smysly a objekty jejich náklonnosti. Nemoc tak vzniká v důsledku interakce mezi našimi smysly, energetickými a fyzickými vjemy, které nejsou v souladu s naší původní konstitucí.
Další z příčin je selhání inteligence. Náš intelekt se vždy rozhoduje na základě toho, co jsme se naučili, odvodili a vytušili jako pravdivé. Když provádíme činnosti, o nichž víme, že nejsou pro naše zdraví dobré, může to vyvolat onemocnění.
A konečně třetí příčinou je přeměna a rozklad v důsledku času a používání. To vychází z pochopení, že existuje lineární a biologický čas. První je statický, druhý závisí na rytmu pohybu našeho těla – čím více se hýbeme a čím více jsme zaneprázdněni, tím rychleji se biologický čas pohybuje a tím více se naše tělo opotřebovává.
Ájurvéda, strava a voda
Ájurvéda podporuje vaření v páře a syrovou stravu jako přirozený a zdravý způsob života. Nevegetariánská strava může podle ájurvédy způsobovat nemoci, jako je cukrovka, vysoký tlak a srdeční choroby, proto upřednostňuje vegetariánství.
Ájurvéda má vlastní pravidla i na pití vody. Ájurvédská lékařka Rekha Radhamony se na instagramu podělila o pravidla ohledně pití vody.
Voda se má podle ní pít vsedě, bez hltání. Voda má být teplá, nebo mít pokojovou teplotu. Rozhodně nedoporučuje pití vody z lednice.
K uchovávání vody by se podle ní měly používat hliněné, měděné nebo ocelové nádoby. Nikdy by se neměla pít tekoucí voda, ale voda uskladněná. Pro lepší trávení doporučuje převařenou vodu, která je zredukovaná na třetinu, případně čtvrtinu nebo polovinu svého objemu. Dále doktorka Radhamony radí, aby se voda pila 30 minut po jídle nebo před ním.
Zdroj: DNA, The Indian Express, Portugal Resident
Autor: Dominika Jandorová