Ačokča patří mezi zeleninu, která sice v ČR prozatím není příliš známá, ale začíná se to pomalu měnit. Jedná se totiž o zajímavou kuchyňskou ingredienci.
Původ a rozšíření ačokči
Ačokča je zelenina, která v České republice určitě nepatří mezi nejznámější druhy. Původně také pochází z Jižní Ameriky a postupem času se rozšířila i do severnějších oblastí amerického dvojkontinentu. Dnes se pěstuje především v Mexiku a Peru, ale také v některých oblastech jihovýchodní Asie, a to především pro své plody. Používají se ovšem i listy.
Kde si ačokču pořídit?
Většina Čechů o ačokče zřejmě nikdy neslyšela, protože se u nás rozhodně nejedná o rozšířenou zeleninu. V českých obchodech ji dokonce pravděpodobně vůbec neseženete. Pořídit si ji ovšem lze na některých farmářských trzích. Navíc si je možné zakoupit semena a tuto zeleninu z čeledi tykvovitých si můžete bez větších problémů sami vypěstovat.
Paprikookurka v kuchyni
Plody ačokči je možné konzumovat syrové, kdy si uchovávají všechny účinné látky. Mladé plody přitom mají hráškovou chuť. Po naložení ve sladkokyselém nálevu ovšem chutí připomínají okurky, a pokud si je uděláte plněné (např. masem a rýží), budou připomínat papriku. Uplatnění mohou nalézt také při přípravě zeleninových polévek, gulášů anebo salátů.
Ačokča z hlediska zdraví
Paprikookurka je stejně jako většina druhů zeleniny zdravou potravinou a může pomoci s mnoha neduhy. Tak například ji lze konzumovat při cukrovce, neboť se podílí na stabilizaci krevního cukru. Kladný vliv má rovněž na hladinu cholesterolu a krevní tlak. Navíc může pozitivně působit při léčbě respiračních chorob a v neposlední řadě pomáhá při ateroskleróze (kornatění tepen).
Zajímavosti o ačokče
- V Mexiku se ačokče říká pepino hueco, tedy „prázdná okurka“, protože plody neobsahují mnoho dužiny.
- Mohou ovšem obsahovat semena, které je vhodné před konzumací odstranit, neboť bývají poměrně tvrdá.
- Paprikookurka je známa tím, že je velice plodná. Z jedné rostliny lze totiž sklidit až 100 plodů!
- Tato zelenina se pěstuje opravdu snadno, protože nevyžaduje žádnou zvláštní péči a navíc je velmi odolná.
- Ve středoevropských podmínkách je vhodné ačokčku nejprve předpěstovat ve fóliovníku nebo na okenním parapetu.
Autor: redakce