Zatímco některým ženám se to podaří na první pokus, jiné jich za sebou mají desítky a vytoužené miminko stále nepřichází. Je téměř nemožné předpovědět, jak dlouho bude trvat, než se početí podaří a na testu se konečně objeví dvě čárky.
Co ale udělat můžete bez ohledu na to, jestli se snažíte o miminko poprvé, nebo už doma malého sviště máte, je přirozeně podpořit svoji plodnost. Poradíme vám, jak na to.
Udržujte si zdravou váhu
Ženy s podváhou i nadváhou mívají větší potíže s početím. Obecně platí, že index tělesné hmotnosti 20–24 přispívá k otěhotnění.
„Obézní ženy a ženy s podváhou mohou mít nepravidelný menstruační cyklus nebo vůbec žádný,“ odhaluje jeden z problémů flo.health.
Vyřaďte alkohol a cigarety
Alkohol a tabák negativně ovlivňují vaše reprodukční zdraví. Nárazové popíjení alkoholu ve větším množství zvyšuje pravděpodobnost nepravidelné ovulace. I mírné pití několikrát týdně snižuje vaše šance na otěhotnění.
Jezte potraviny bohaté na antioxidanty
Antioxidanty jako folát a zinek mohou zlepšit plodnost u mužů i žen. „Deaktivují volné radikály ve vašem těle, které mohou poškodit spermie i vaječné buňky,“ vysvětluje healthline.com.
Potraviny, jako je ovoce, zelenina, ořechy a obiloviny, jsou plné prospěšných antioxidantů, jako jsou vitaminy C a E, folát, beta karoten a lutein.
Konzumujte mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku
Vysoký příjem nízkotučných mléčných výrobků může zvýšit riziko neplodnosti, zatímco vysokotučné mléčné výrobky ho mohou snížit.
Sledujte svůj ovulační cyklus
Mnoho žen netuší, jaký je jejich normální menstruační cyklus, zvláště po letech regulovaných menstruací na antikoncepčních pilulkách.
Na rozdíl od všeobecného mínění, že ženy mají 28denní cyklus, ho některé mají krátký (25 dní) a jiné delší (35 dní). „Cyklus plodnosti začíná prvním dnem menstruace, ale ovulace nemusí nutně začít uprostřed cyklu,“ upozorňuje goodto.com.
Zbavte se stresu
Stres působí na každého jinak, takže je dobré znát příznaky a symptomy stresu. Stres vás může odradit od sexu, což vám ztíží otěhotnění a také způsobí nevysvětlitelnou neplodnost.
Chronický stres může způsobit dlouhodobé vystavení hormonům adrenalinu a kortizolu, které jsou špatné pro celkové zdraví.
Když jsme ve stresu, produkujeme hormon zvaný prolaktin – stejný hormon produkovaný kojícími ženami, který inhibuje ovulaci, takže to ztíží početí.
Přidejte železo
Během reprodukčních let je železo důležitější než kdy jindy. „Výběr potravin bohatých na železo může zlepšit ovulaci i plodnost,“ udává merakilane.com.
Jděte po rostlinných zdrojích a zvažte užívání doplňku stravy, pokud stále nemáte dostatek železa. Stačí se poptat v lékárně.
Zdroj: flo.health, healthline.com, goodto.com, merakilane.com
Autor: Karolína Nezbedová