Trpíte lupénkou? Zbavte se návyků, které zhoršují stav vaší pleti

Zdroj: Shutterstock

Krásná zdravá pleť je vizitkou nejen žen, ale také mužů. Existují však určité návyky, které mohou stav vaší pleti zhoršovat. Zejména pro lupénku nejsou některé praktiky příliš vhodné.

Pokud trpíte lupénkou, jistě víte, jak frustrující může tento stav být. Načervenalé skvrny na kůži se mohou objevit takřka okamžitě a přetrvávat celé měsíce. Toto chronické zánětlivé onemocnění, kdy hyperaktivní imunitní systém urychluje růst kožních buněk, je nejen nevzhledné, ale mnohdy i bolestivé.

Nesvádějme vše na genetiku

Riziko lupénky může být dáno geneticky, avšak příznaky mohou zhoršovat i faktory prostředí včetně životního stylu. V zájmu své kůže byste se měli zbavit několika návyků.

Prvním zlozvykem je občasné sprchování. Pokud se vám občas stane, že vynecháte sprchu, nic se nestane. Nesmí se však jednat o pravidlo. Pravidelné sprchování pomáhá změkčit nánosy a odstranit přebytečnou odumřelou kůži. Zvláště důležité je opláchnout se po tréninku či cvičení. Pot totiž obsahuje sůl, která může vysušovat a dráždit stávající ložiska.

Chcete-li minimalizovat podráždění, volte raději vlažnou sprchu než horkou a vyhněte se abrazivním peelingům. Ihned po koupeli použijte hydratační krém, abyste pokožku znovu hydratovali a chránili.

Tloušťku plaků pomáhají snižovat přípravky obsahující kyselinu salicylovou, kyselinu mléčnou nebo močovinu. Umožňují lokálnímu ošetření snadněji pronikat do kůže. I když se silnější krémy a masti mohou zdát v boji proti svědivé a šupinaté kůži účinnější, vždy záleží na vašich preferencích.

Nevyhýbejte se slunečním paprskům

Ačkoliv panuje obecné přesvědčení, že slunce způsobuje stárnutí pokožky, určitě se úplně nevyhýbejte slunečním paprskům. I krátké vystavení UV záření má přirozeně imunosupresivní účinek. Ve skutečnosti také dermatologové často předepisují fototerapeutické procedury.

Pokud se však rozhodnete slunit mimo kontrolované prostředí, poraďte se radši se svým lékařem. Některé léky totiž mohou zvýšit fotosenzitivitu. Na slunci se chovejte bezpečně, používejte přiměřenou ochranu na místech, která nejsou postižena lupénkou, a omezte pobyt na slunci na deset minut.

Nahraďte cukry ve stravě protizánětlivými potravinami

Mezi špatné návyky patří také strava s vysokým obsahem cukrů. Je známo, že obezita a lupénka jdou ruku v ruce. I když patříte do zdravé váhové kategorie, potraviny, které konzumujete, vám nemusí prospívat. I krátkodobý výkyv ve stravě s vysokým obsahem nasycených tuků a jednoduchých cukrů může v těle vyvolat zánět podobný lupénce.

Ačkoli neexistuje žádný definitivní stravovací plán pro lupénku, mnoho nemocných nachází úlevu ve vyvážené stravě plné protizánětlivých potravin, jako je losos, brokolice, bobulovité ovoce a avokádo.

Dopravní zácpy a šibeniční termíny v práci neškodí jen vaší náladě, ale i pleti. Stres může lupénku nejen způsobit, ale také zhoršit její příznaky. Dopřejte si proto dostatek spánku a pohybu. Zvažte také zařazení meditace či jógy do své denní rutiny. Zkuste si každý den vyhradit čas na něco, co vás baví.

Kouření škodí v každém směru

Pravděpodobnost výskytu lupénky a její propuknutí může zhoršit i kouření. Nejen, že je všeobecně nezdravé, dlouhodobí kuřáci navíc mají téměř dvojnásobné riziko vzniku lupénky než nekuřáci.

Chemické látky obsažené v běžných a elektronických cigaretách zužují průtok krve, což uvádí tělo do stavu stresu, který může způsobit zánět kůže. Nikotin také poškozuje imunitní systém, protože způsobuje příliš rychlé hromadění kožních buněk.

Zdroj: menshealth.com, webmd.com, neonhealth.org, healthcentral.com

Autor: Silvie Grulichová

Přidat na Seznam.cz