Mozek je pravděpodobně nejdůležitější orgán v těle a všichni mají možnost jeho činnost jednoduše podpořit. Jen vědět jak! Udržet mozek bystrý až do pozdního věku je snadnější, než se zdá.
Káva pro sílu mozku
Káva bude nejspíš jako životabudič u velké části populace nenahraditelná. A lidský mozek ji miluje. Káva je bohatá na antioxidanty jako je neuroprotektivní sloučenina fenylindan, která vzniká při pražení a dodává kávě její charakteristickou silnou hořkost.
Zatímco je stále výzkum v této oblasti nedostatečný, podle studie z roku 2014 je celoživotní konzumace kávy a dalších kofeinových nápojů spojena s nižším rizikem poklesu mozkové činnosti v pozdějším věku, s menším rizikem Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby a demence.
S kávou je ale třeba se mít na pozoru. Zatímco dva kofeinové nápoje denně jsou prospěšné, větší množství kávy už může být spíše škodlivé.
Hořká čokoláda prokazatelně zvyšuje aktivitu mozku
Je dobré vědět, že mlsání neškodí a může být mozku prospěšné. Hořká čokoláda je plná prospěšných flavonoidů, které mají také protizánětlivé a antioxidační účinky. Právě ty pomáhají zlepšit kognitivní výkon a funkce mozku.
Ze studie z roku 2018 vyplývá, že u zdravých účastníků, kterým bylo podáno 48 gramů 70% hořké čokolády, došlo ke zvýšení mozkové aktivity související s kognicí (kognice je souhrn operací a pochodů, jejichž prostřednictvím si člověk uvědomuje a poznává svět i sebe samého) a pamětí. Ačkoli je to jen jedna malá studie, výsledky naznačují, že hořká čokoláda zlepšuje neuroplasticitu a zdraví mozku.
Losos a jeho mastné kyseliny
Část mozku se skládá z tuku a omega-3 mastné kyseliny nacházející se v rybách mohou díky tomu hrát jedinečnou roli. Omega-3 zřejmě posilují zdraví mozku a chrání před poklesem mozkových funkcí u starších lidí.
Nejen losos je pro mozek dobrý. Jsou to i ostatní tučné ryby (sardinky, makrela, sleď), bez ohledu na množství omega-3, které pomáhají mozku s kontrolou svalů, emocí, paměti a schopností rozhodování.
Pokud nejsou ryby oblíbeným jídlem, stejnou práci odvedou i poklady z rostlinné stravy, jako jsou lněná semínka a chia semínka.
Pomáhají i borůvky a další bobule nebo vlašské ořechy
Bobule, zejména borůvky, jsou bohaté na antokyany a další flavonoidy, které mohou pomoci podporovat paměť a zpomalit snižování aktivity mozku ve stáří. Pokud nejsou zrovna po ruce borůvky, nahradí je třeba ostružiny nebo maliny.
K oblíbeným potravinám patří i vlašské ořechy, třeba jako zdravá svačinka pro studenty, kteří potřebují dobrou paměť na učení a schopnost rychle se rozhodovat.
Zelený čaj je nejlepší popíjet celý den
Pro lidi, kteří zrovna nemilují kávu, je nejlepší variantou zelený čaj. Ten pomáhá zlepšit paměť, mozkové funkce a pozornost během náročných kognitivních úkolů.
Zdá se, že jedinečná kombinace kofeinu a aminokyseliny L-theaninu dává zelenému čaji status nápoje, který má blahodárné účinky na mozek.
Zdroj: greatist.com, cnbc.com, faseb.onlinelibrary.wiley.com, link.springer.com
Autor: Lída Kropáčková