Křepelčí vejce se rychle prosazují při vaření jako malá a roztomilá alternativa slepičích vajec. Chutnají jako slepičí vejce, ale jsou jen třetinové velikosti standardního slepičího vejce. Mají krémově zbarvené skořápky s hnědými skvrnami a sytě žlutými žloutky.
I přes malou velikost jsou křepelčí vejce nabitá živinami, ale stejně jako u slepičích vajec je třeba sledovat jejich čerstvost a kvalitu.
Výživné vlastnosti křepelčích vajec
Křepelčí vejce jsou malá, takže tři až čtyři z nich zhruba odpovídají velikosti porce jednoho slepičího vejce. Jedno takové vajíčko má asi 9 gramů, jen 14 kalorií a obsahuje 1 gram bílkovin, 1 gram tuku a žádné sacharidy.
Jedno křepelčí vejce dodá tělu 4 % denní dávky cholinu. To je bioaktivní látka, která se dříve řadila mezi vitaminy B, dnes je označována jako vitagen, který má pro organismus význam nejen jako vitamín, ale i stavební a energetický zdroj.
Kromě toho je cholin životně důležitý pro to, aby vytvořil acetylcholin, neurotransmiter, který posílá zprávy z nervového systému do svalů.
Kromě toho dodává tělu i riboflavin, folát, kyselinu pantothenovou, vitamin A, vitamin B12, železo, fosfor a tolik potřebný selen.
Selen a riboflavin jsou důležité živiny, které pomáhají tělu rozkládat jídlo a přeměňovat ho na energii. Selen také pomáhá zajistit zdravou funkci štítné žlázy. Vitamin B12 a železo podporují zdravou funkci nervového systému a pomáhají udržovat optimální hladinu energie díky své roli při tvorbě červených krvinek.
Proč si dopřát křepelčí vejce
Křepelčí vejce jsou bohatá na živiny a plná zdraví prospěšných antioxidantů, které mohou pomoci zvrátit poškození buněk a léčit příznaky alergie.
PubMed.gov uvádí v souvislosti s jednou studií na 77 lidech s alergickou rýmou, že příznaky jako kýchání, ucpaný nos a rýma se zlepšily do 1 hodiny po užití antioxidantu z křepelčích vajec a zinku. Jde zatím o jednu z prvních studií na lidech a bude potřeba dalšího bádání, než vědci přednesou jasné výsledky.
Navíc studie na myších zjistila, že žloutek z křepelčích vajec zmírňuje příznaky závažného zánětlivého stavu způsobeného potravinovými alergiemi.
Varování pro těhotné ženy a lidi s narušeným imunitním systémem
Jako slepičí vejce, i ta křepelčí mohou obsahovat škodlivé bakterie, a proto se doporučuje těhotným ženám a lidem s oslabeným imunitním systémem konzumovat vejce pouze důkladně tepelně upravená, bez tekuté nebo želatinové konzistence.
Srovnání se slepičími vejci
Křepelčí vejce mají vzhledem ke své velikosti mnohem větší žloutky. Proto mají větší obsah živin obsažených ve žloutcích. Tři až čtyři křepelčí vejce, která jsou adekvátní jednomu slepičímu, obsahují více tuku a bílkovin, mají dvojnásobný obsah železa a riboflavinu a o třetinu více vitaminu B12. Slepičí vejce mají více cholinu.
Křepelčí vejce se také obtížněji shánějí a jsou dražší. Kvůli jejich velikosti jich je potřeba více než slepičích vajec.
Použití a příprava
Křepelčí vejce lze připravit mnoha způsoby jako slepičí vejce, i když doba vaření je výrazně kratší kvůli jejich menší velikosti (3-4 minuty).
V Japonsku jsou křepelčí vejce považována za pochoutku a používají se často syrová v sushi. Jiné asijské země jako Jižní Korea a Indonésie je pravidelně používají jako svačinu nebo jako přílohu k jiným pokrmům.
Jeden snadný způsob, jak tato vejce vyzkoušet, je uvařit je natvrdo. Lze je jíst jako svačinu nebo přidávat do salátů. Křepelčí vejce natvrdo lze skladovat v lednici 3–5 dní.
Zdroj: healthline.com, pubmed.ncbi.nlm.gov
Autor: Lída Kropáčková