Veganství je rázná změna stravování a tak není divu, že vědce zajímá, co dělá s lidským organismem. Můžete díky veganské stravě zhubnout? A v čem tkví riziko rostlinného stravování?
Srovnání diet
Analýza veganské stravy byla představena na Evropském kongresu o obezitě v nizozemském Maastrichtu. Studie analyzovala výsledky 11 vědeckých studií veganské stravy a hubnutí, kterých se zúčastnilo téměř 800 dospělých, kteří měli buď nadváhu, nebo cukrovku 2. typu.
Některé studie srovnávaly veganskou stravu s typickou západní stravou, jiné ji porovnávaly s jinými módními dietami, jako je například středomořská dieta. Veganská strava však tyto diety výrazně nepředčila, pokud jde o hladinu cukru v krvi nebo cholesterol. Zaznamenáno bylo jen velmi malé zlepšení.
V porovnání s těmi, kteří svůj jídelníček nezměnili a pokračovali v konzumaci masa a živočišných produktů, vegani za 12 týdnů zhubli 7,4 kg. V porovnání s ostatními dietami vegani zhubli 4,1 kg.
Vedoucí studie Anne-Ditte Termannsen z Kodaňské univerzitní nemocnice dle webu News Medical uvedla, že veganská strava pravděpodobně vede ke snížení hmotnosti, protože je spojena se sníženým příjmem kalorií díky nižšímu obsahu tuku a vyššímu obsahu vlákniny.
Varování před rychlými soudy
Britští odborníci vyzvali k opatrnosti v souvislosti s touto studií s tím, že nebyla recenzována a že by lidé měli zvážit některá zdravotní rizika veganské stravy.
Patří mezi ně nedostatek klíčových živin obsažených v živočišných produktech, jako je vitamin D nebo B12 a jód.
Dalším problémem je množství cukru obsažené v některých veganských potravinách, které by mohlo být rizikové zejména pro lidi, kteří se snaží kontrolovat hladinu cukru v krvi, například pro diabetiky.
Dalším omezením studie bylo, že žádná ze studií nepředepisovala účastníkům, kteří nebyli ve veganské části studie, specifickou kontrolní dietu. To znamená, že existují problémy s přesným porovnáním dopadů veganské stravy.
Veganství nic nezaručí
Profesor Gunter Kuhnle, odborník na výživu z univerzity v Readingu, v reakci na studii podle Daily Mail uvedl, že ve skutečnosti neprokázala, že by právě veganská strava pomáhala lidem zhubnout.
„Veganská strava obecně obsahuje méně tuku a více vlákniny než jiné diety a je často méně energeticky vydatná. Stejného výsledku je však možné dosáhnout i při stravě, která není výhradně rostlinná.“
Dr. Duane Mellor, dietolog z Aston University, rovněž varoval před přechodem na veganství bez zvážení některých možných negativních zdravotních důsledků. Podle informací Science Media Centre řekl: „Vyřazení celé řady potravin bez přemýšlení o tom, jak jsou živiny nahrazeny, v případě veganské stravy, která obsahuje živiny, jako je vitamin D, vitamin B12, železo a jód, může z dlouhodobého hlediska vést ke zhoršení zdravotního stavu.“
Zdroj: news-medical.net, dailymail.co.uk, sciencemediacentre.org
Autor: Dominika Jandorová