Množství bílkovin (proteinů), které potřebuje batole, dítě nebo teenager, závisí především na věku a zároveň na tělesné hmotnosti jednotlivce. Určitě je dobré vědět, jaké potraviny obsahují vhodné bílkoviny.
Děti a jejich potřeby bílkovin (proteinů)
O různých jídlech s vysokým obsahem proteinů se nejvíce mluví v souvislosti s kulturistikou a tvarováním těla. Pravda je ale taková, že jsou důležité i pro nutriční potřeby dětí.
Protein – základní živina
Jednoduše řečeno, protein je základní živina. Nachází se téměř ve všech částech lidského těla, od kostí a svalů až po vlasy a kůži. Je klíčový pro všechny funkce, které naše orgány plní a je tvořen více než dvaceti základními stavebními kameny zvanými aminokyseliny. Z těchto 20 je 9 považováno za esenciální, tj. esenciální aminokyseliny. Proteiny lze nalézt ve 2 zdrojích, které jsou buď rostlinné, nebo živočišné.
Proteiny a nutnost v dětské stravě
Protein je hlavním stavebním kamenem těla. Je to základní živina, kterou tělo potřebuje k tvorbě svalů, produkci hormonů, posílení kůže a kostí a transportu živin. Jednou z nejdůležitějších funkcí bílkovin je podpora imunitního systému. Zahrnutí potravin obsahujících bílkoviny do každého jídla může pomoci při regulaci krevního cukru, růstu a budování svalů a poskytnout dítěti déle trvající pocit plnosti.
Jak poznat, že dítě přijímá dostatek bílkovin
Většina dětí nemá problém s dostatkem bílkovin pro pokrytí denní potřeby. Ve skutečnosti ve většině západních zemí jedí děti dvojnásobek až trojnásobek jejich skutečné potřeby bílkovin.
Mohou však existovat určité okolnosti, kdy je potřeba dodat další bílkoviny (rekonvalescence), a mohou také nastat zdravotní situace, kdy možná bude třeba omezit příjem bílkovin dítěte (redukce hmotnosti).
Ideální denní dávky bílkovin:
- děti od 1 do 3 let – 13 g
- děti od 4 do 8 let – 19 g
- děti od 9 do 13 let – 34 g
- dívky od 14 do 18 let – 46 g
- chlapci od 14 do 18 let – 52 g
Zvýšenému příjmu bílkovin by měla odpovídat i fyzická aktivita vedoucí ke spalování kalorií
Větší množství konzumovaných bílkovin nepůsobí běžně žádné problémy. Ale jako se vším, je lépe postupovat s rozumem (dlouhodobý zvýšený příjem bílkovin může vést k nadváze) a alespoň orientačně se držet doporučeného množství.
Příklady potravin s dostatečným množstvím bílkovin
Bílkoviny lze čerpat z rostlinné a živočišné stravy, ale různé studie jednoznačně preferují bílkoviny rostlinného původu, které mají komplexnější obsah všech esenciálních aminokyselin.
Z rostlinných potravin jsou vhodné například celozrnné těstoviny, luštěniny (fazole, cizrna, čočka), ořechové máslo, ovesné vločky, tofu, quinoa (merlík čínský, který se používá běžně jako obilovina), temphet (fermentované a celistvé sójové boby).
Z ostatních potravin je výborným zdrojem například řecký jogurt, vejce, losos a maso.
Při zvýšeném příjmu bílkovin je nutné dodržovat pitný režim
Protein se rozkládá na aminokyseliny a produkuje odpadní produkty, které jsou filtrovány přes ledviny. U zdravých a fungujících ledvin se tento další odpad vylučuje. Vysoký obsah bílkovin však vede ke zvýšeným ztrátám vody a může vést k dehydrataci. Je tedy nezbytné udržovat dostatečný příjem tekutin.
Zdroj: feednutrition.com, health.choc.org, vegandukan.com
Autor: Lída Kropáčková