Ananas může být chutnou součástí zdravé stravy. Je sladký, všestranný a obsahuje enzym, který zajímá vědce v oblasti výživy. Má však tento král ovoce, jak je často označován, nějaké etické nebo ekologické dopady?
Evropané byli ovocem fascinováni od chvíle, kdy se s ním Kolumbus poprvé setkal v tropických zemích. Po vynalezení skleníku v druhé polovině 17. století se mohl pěstovat i v chladnějších oblastech. Stálo to však obrovské jmění, a proto byl ananas považován za symbol bohatství a často měl na prostřených tabulích pouze dekorativní charakter.
V dnešní době jej najdete snad v každém obchodě s potravinami. Je oblíbenou přísadou do smoothies, ovocných salátů a koktejlů. Avšak problémy s bohatstvím a mocí, které byly během prvních koloniálních vykořisťování, toto ovoce stále pronásledují dodnes.
Ananas je výrazně vypadající tropické ovoce pocházející z Jižní Ameriky. Je spojen nejen s pohostinností, ale získal si oblibu jako zdravá potravina zvláště pro své protizánětlivé účinky. Možná vás překvapí, že ananas neroste na stromě, ale na rostlinách dosahujících do výšky maximálně 1,5 metrů.
V současnosti mezi největší producenty ananasu patří Jižní a Střední Amerika, jihovýchodní Asie a Indie. Jedná se o bobulové ovoce, které se vyskytuje ve čtyřech odrůdách, nejčastěji jde o Smooth Cayenne.
Vitaminová bomba
Stejně jako většina ovoce je i ananas bohatý na vitaminy, vlákninu, minerály, kyselinu listovou, draslík a mangan. Je také zdrojem jednoduchých a komplexních sacharidů ve formě přírodních cukrů a vlákniny. Zatímco má ananas poměrně vysoký obsah cukru, obsahuje také 86 procent vody. Protože má vysoký obsah vlákniny, je ananas považován za skvělé ovoce k běžnému konzumování, a to i pro lidi s cukrovkou pro svůj nízký glykemický index.
Syrový ananas obsahuje trávicí enzym zvaný bromelain, který v těle štěpí bílkoviny. Tímto prospívá trávení a zdraví střev. Konzervovaný však tuto látku postrádá, navíc obsahuje přidané cukry. Šťáva z ananasu má podobný nutriční profil, ale nižší koncentraci živin. Obecně také postrádá vlákninu a má větší vliv na hladinu cukru v krvi.
Pomáhá proti rakovině i obezitě
Studie z roku 2014 zkoumala lidské rakovinné buňky a zdá se, že bromelain zpomaluje šíření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ukazuje také potenciál proti určitým typům rakoviny ústní dutiny.
Další studie z roku 2021 poskytuje důkazy, že bromelain by mohl pomoci při léčbě cukrovky prvního typu. Bromelain má také pozitivní metabolické účinky, konzumace ananasu by mohla pomoci lidem přednostně spalovat tuk a zvrátit obezitu. Tato látka vykazuje i silné antimikrobiální vlastnosti – napadá určité druhy bakterií v těle.
Než se však pustíte do pěstování a konzumace ananasu ve velkém, měli byste si být vědomi i některých potenciálních rizik a vedlejších účinků, které jsou sice vzácné, ale je třeba je zmínit.
Bromelain v ananasu může zvýšit absorpci léků, jako jsou antibiotika, chemoterapeutické léky a léky na krevní tlak. Ananas je také spojen s určitými alergickými reakcemi, které se nemusí projevit hned, ale klidně až časem při neustálém vystavování se ananasu.
Syrový ananas může dráždit sliznici úst, způsobovat vředy, svědění a podráždění. To je způsobeno bromelainem, pokud je pro vás tento pocit nepříjemný, můžete ananas povařit, avšak přijdete i o některé zdravotní přínosy ovoce.
Jsou ananasy etické a udržitelné?
Ačkoli ananas symbolizuje pohostinnost, historie může představovat kolonialismus a otroctví. Toto ovoce vytlačovalo domorodé základní plodiny.
Komerční pěstitelé často budovali plantáže na půdě ukradené domorodým lidem, kterým nezbývalo, než na těchto plantážích pracovat a nechat se vykořisťovat.
I když se může zdát, že to je dávná minulost, i moderní produkce ananasu není bez problémů. Celosvětovému vývozu dominuje Kostarika (dva ze tří ananasů pochází odtud), bohužel ani v nejmenším nedbá na zdraví svých pracovníků ani na udržitelnost půdy, na které se tato plodina pěstuje.
Pesticidy a agrochemikálie používané při pěstování ananasů na kostarických plantážích znečišťují podzemní i povrchové vody do té míry, že přestávají být pitnou. Škodí také hospodářským zvířatům na sousedních farmách.
Pěstování ananasu také přispívá k odlesňování půdy a vysidlování rolnických rodin, které si nemohou pěstovat vlastní potraviny. Ti, kteří pracují na plantážích, jsou velmi málo placeni a žijí v chudobě. Nehledě na pracovní podmínky, které jsou katastrofální.
Pokud vám to není lhostejné, ale přesto si chcete dopřát toto výborné ovoce, vybírejte ty s označením fair trade anebo bio. Umožníte tak, aby farmáři nepoužívali pesticidy a zajistili pracovníkům lepší podmínky.
Zdroj: foodrevolution.org, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, en.wikipedia.org
Autor: Silvie Grulichová