Občas se objeví zpráva o tom, že to nějaké zvíře přehnalo s alkoholem či spíše se zkvašenými plody. Podle nového výzkumu to však vypadá, že některé druhy opic si schválně vybírají ovoce s etanolem.
Opice s opicí
V knize The Drunken Monkey (Opilá opice) se objevuje hypotéza, že náklonnost lidí k alkoholu vznikla tak, že naši opičí předkové si nejprve přivoněli ke zralému, výživnému ovoci s obsahem alkoholu.
Biolog Robert Dudley ve své knize shromáždil související výzkumy a případové studie, ale nyní, o sedm let později, je nová studie provedená na Barro Coloradu první, která Dudleyho teorii přímo analyzuje a následně podporuje.
Sbírání důkazů
Za účelem sledování konzumace alkoholu u chápana středoamerického strávily Christina Campbell z Kalifornské státní univerzity v Northridge, hlavní autorka nové studie a postgraduální studentka Victoria Weaver, 12 hodin denně sledováním opic v deštném pralese.
Vstávaly před svítáním a vydávaly se na túru do pralesa, aby opice našly dříve, než se probudí a začnou se pohybovat ve stometrových korunách stromů. Když je Campbell a Weaver sledovaly, sbíraly plody, které opice odhazovaly. Opice obvykle ukousnou jen jedno sousto a zbytek odhodí na zem.
Testy provedené na odhozených opičích plodech, které všechny pocházely ze slivoní, ukázaly, že v průměru každý kus ovoce obsahoval etanol v rozmezí jednoho až dvou procent. Toto zjištění podporuje hlavní myšlenku Dudleyho hypotézy – že v ovoci, které primáti jedí, je alkohol.
Campbell a Weaver se také podařilo odebrat opicím vzorky moči. Etanol je mnohem kaloričtější a energeticky bohatší než nefermentované cukry a vzorky moči ukázaly, že trávicí systém opic toho využívá a etanol odbourává.
Když to opice s alkoholem přežene
Navzdory názvu teorie Dudley ve skutečnosti nevěří, že se opice opíjejí. V ovoci, které konzumují, není tolik alkoholu, aby to zhoršilo jejich motorické nebo kognitivní schopnosti.
Přesto Campbell viděla, že několik opic začíná být ke konci vegetační sezóny, kdy jsou poslední zbývající plody nejvíce zkvašené, trochu malátných.
Na webu Atlas Obscura vzpomíná: „Všechny se na stromech kymácely a jedna nám spadla ze stromu. Hodně spaly. Ale jo, myšlenka hypotézy je taková, že o to nejde. To se může stát, víte, velmi zřídka, ale to, na co se díváme, a co studie ukázala, a co jsme se snažili ukázat, je velmi rozšířená konzumace těchto nízkých hladin [alkoholu].“
Proč je láká?
Další část Dudleyho hypotézy o opilých opicích spočívá v tom, že v rozumné míře může být konzumace alkoholu ve skutečnosti prospěšná jak pro lidi, tak pro opice.
Ovoce bohaté na etanol může zabíjet škodlivé bakterie, takže je bezpečnější ho jíst. Mohl by také povzbuzovat hlad, což je důležitá výhoda v době tvrdého soupeření o potravu.
Konzumace alkoholu v nízkém množství je také spojována se sníženým rizikem kardiovaskulárních onemocnění u lidí.
Zdroj: atlasobscura.com, Christina J. Campbell. Dietary ethanol ingestion by free-ranging spider monkeys (Ateles geoffroyi), 2022
Autor: Dominika Jandorová