Citrony ze Sorrenta představují absolutní specifikum způsobem pěstování a organoleptickými vlastnostmi, které se liší od citronů pěstovaných v zemi, a dokonce se liší i od plodů pěstovaných na nedalekém pobřeží Amalfi.
Citrony ze Sorrenta jsou chráněny zeměpisným označením spojeným s produkční oblastí přísně omezenou na poloostrov Sorrento. Obvykle se tento druh citronu nazývá „femminello sorrentino“ nebo také „ovál Sorrenta“ a vyznačuje se slámově žlutou dužinou.
Citron Sorrento se pěstuje s umístěním rostlin pod slaměné rohože (pagliarelle), které jsou ukotveny na speciálních podpůrných tyčích, aby zakryly a chránily vrcholky stromů před chladem a v tímto způsobem prodloužit fázi zrání.
Díky této speciální kultivační technice může rostlina plodit až pětkrát ročně, díky čemuž je tato odrůda dostupná po celý rok. Citrony jsou bohaté na šťávu a mají dobře vyvážený obsah cukru s vysokou úrovní kyselosti.
Příběh žlutých plodů
Citron ze Sorrenta má prastarou historii, protože jeho pěstování je doloženo historickými dokumenty z roku 1500. Jeho přítomnost v této oblasti však sahá přinejmenším do římské éry, o čemž svědčí staré malby, fresky a mozaiky, které byly nalezeny ve starověkých městech Pompeje a Herkulaneum.
K roku 600 existují četné dokumenty a umělecká díla, která dokumentují pěstování a různé využití, zejména s odkazem na území mezi Sorrentem a Massalubrense, o kterých se zmiňují různí spisovatelé té doby.
Všechny vlastnosti citronu Sorrento
Citronová šťáva z poloostrova Sorrento je obzvláště kyselá a je přirozeně bohatá na vitamín C (38 g na 100 g produktu), stejně jako minerální soli, jako je vápník, fosfor, železo, sodík, draslík a mangan.
K tomu se přidávají výrazné detoxikační a antioxidační vlastnosti, zajištěné bohatým obsahem flavonoidů.
Kromě toho účinně působí proti nevolnosti a posiluje oběhový systém. Jeho kůra je obzvláště bohatá na esenciální oleje, které zaručují nezaměnitelnou vůni.
Citrony v kuchyni
Jejich specifické vlastnosti a kvalita z nich dělají naprosto výjimečnou zemědělskou plodinu, a nejen že jsou velmi žádané na trhu, ale slouží jako základ pro výrobu tradičního slavného likérů limoncello. Citronová kůra se maceruje v alkoholu, což dává tomuto nápoji zajímavé a žádané vlastnosti. Z Itálie se vyváží do celého světa.
Sorrentské citrony navíc nacházejí široké uplatnění v kuchyni, kde se používají k dochucení různých regionálních specialit charakteristických pro poloostrov Sorrento, včetně předkrmů, těstovin, hlavních chodů a příloh a samozřejmě dezertů.
Inspirace do kuchyně: Špagety s citronem Sorrento a chilli
- Příprava voňavého a osvěžujícího jídla není nijak zvlášť složitá a potěší třeba v létě, jako méně známá specialita.
- Kůra z citronů (pravé Sorrento jsou zaručeně v bio kvalitě) se na pár minut spaří ve vroucí vodě a poté se nakrájí na tenké proužky
- Po očištění a nakrájení proužků citronové trávy se ještě přidá nasekaná chilli paprička.
- Samostatně se uvaří 100 gramů citronové šťávy Sorrento s 25 gramy cukru po dobu 10 minut, dokud se šťáva nezredukuje a nezhoustne.
- Na velké pánvi se rozehřeje olivový olej s kouskem másla, přidá se citronová kůra, citronová tráva, chilli a jemně nakrájená petrželka. Poté se přimíchá zredukovaná šťáva a přidají se uvařené špagety. Vše se promíchá a může se podávat.
Zdroj: italian-traditions.com, tasteatlas.com
Autor: Lída Kropáčková