Dospělý člověk potřebuje přes noc minimálně sedm hodin spánku. Důležitým faktorem je soustředění se na to, co před spaním jíte a pijete, a také zavedení určité rutiny či rituálů před spánkem.
Pravidelné spaní méně než sedm hodin denně je spojeno s problémy, jako je přibírání na váze, cukrovka, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, mrtvice, deprese a další. Přitom lepší spánek vám může zajistit už jen to, co před spaním vypijete.
Jedním z ideálních nápojů je mléko. Některým lidem může pomoci se před spaním uvolnit. Lze ho pít na několik různých způsobů, například ve formě teplého mléka, horkého kakaa nebo dokonce jako mléko s kurkumou.
Ačkoliv neexistují žádné vědecké důkazy, mnoha lidem pomáhá popíjení mléka uvolnit se a zbavit se stresu. Takže pokud máte pocit, že pití toho nápoje před spaním vám pomáhá lépe spát, pak směle do toho.
S plným žaludkem se lépe usíná
Mléko je vysoce kvalitní bílkovina, což znamená, že je vynikajícím zdrojem esenciálních aminokyselin. V mléce se také nachází kasein, což je pomaleji se trávící bílkovinná složka, která podporuje pocit sytosti. Díky ní budete mít pocit, že usínáte s plným žaludkem.
Pití mléka může dokonce pomoci zmírnit poruchy spánku. Nápoj totiž obsahuje také tryptofan, který je součástí hormonu melatoninu regulujícího spánek. Sklenice mléka před spaním je proto nejen zasycující svačinou, ale může také pomoci zlepšit kvalitu vašeho spánku.
Heřmánek jako přírodní lék i proti nespavosti
Dalším skvělým nápojem je heřmánkový čaj. Heřmánek je bylina, která pochází z květů kopretinových a po staletí je konzumována jako přírodní lék na mnoho problémů, jako je snížení hladiny cukru v krvi, snížení zánětu, léčba příznaků nachlazení a v neposlední řadě také pomoc při nedostatku spánku.
Výtažek heřmánku byl využíván pro své sedativní účinky po celé věky. Heřmánkový čaj může být prospěšný při zlepšování kvality spánku a snižování fyzických příznaků spánkové nedostatečnosti. Výtažek z této rostliny může mít také účinky proti nespavosti.
U čajů ještě zůstaneme. Pokud neholdujete zrovna heřmánkovému čaji, zkuste třeba levandulový. Stačí spařit fialová poupata rostliny horkou vodou.
Levandule není jen na okrasu
Původně se levandule používala jako forma aromaterapie, o které se věřilo, že má hypnotické účinky, působí jako stabilizátor nálady, kdy zvyšuje pozitivní pocity. Nyní se využívá také ve formě čaje, kdy po vypití by se měl dostavit uklidnění mysli i těla. Levandulový čaj pomáhá také s depresí a únavou, zejména u žen po porodu.
Možná vás překvapí, že skvělým nápojem před spaním je i třešňová šťáva. Nejedná se úplně o běžný nápoj, avšak může se pochlubit mnoha zdravotními výhodami, jako je posílení imunity, snížení zánětu a zlepšení sportovního výkonu.
Co má společného mléko a třešně
Třešňová šťáva je podobná mléku v jednom ohledu, a to v tom že obsahuje vysoké množství již zmíněného tryptofanu, na jehož základě funguje melatonin, který pomáhá k lepšímu spánku. Konzumace šťávy z třešní například v podobě džusu zlepší kvalitu vašeho spánku, sníží počet nočních probouzení a prodlouží celkovou dobu spánku.
Určitě se snažte před spaním vyhýbat alkoholu, kofeinovým a sladkým nápojům. I když pití alkoholu může zkrátit dobu, za kterou usnete, ve skutečnosti narušuje spánek během noci. Taktéž slazené nápoje zvyšují pravděpodobnost, že sebou budete v noci házet a otáčet se. Co se týče kofeinu, působí jako stimulant, který podporuje bdělost a aktivuje energii. Takže zapomeňte na kávu, čokoládu, colu i zelený čaj ve večerních hodinách.
Zdroj: eatthis.com, landofsleep.com, health.com, everydayhealth.com, healthline.com
Autor: Silvie Grulichová