Komu by se nesbíhaly sliny při pohledu na čerstvě pečené kuře z trouby s červenohnědou křupavou kůžičkou pokrývající křehké šťavnaté maso. Toto zdánlivě nekomplikované jídlo však může být mnohem složitější, než by se mohlo zdát.
Existuje spousta receptů jak udělat dokonalé pečené kuře. Mnoho z nich však nebere v úvahu fakt, že bez správných nástrojů, technik a smyslu pro načasování by pečeně mohla skončit spálená, nedopečená nebo třeba plavat v tuku.
Ještě než si pozvete návštěvu na oběd, naučte se připravit krásnou pečeni. Ujistěte se, že se při přípravě dokonalého kuřete vyvarujete těchto častých, ale velmi závažných chyb.
Již výběrem kuřete v obchodě můžete výsledek pokazit. Pokud je to možné, vybírejte nezmražené kuře. Proces zmrazování totiž odebere z masa část vlhkosti, která se již nedá vrátit zpět. Jako obvykle platí, že čím méně mezičlánků je potřeba pro přepravu do obchodu, tím kvalitnější maso bude. Při výběru zkontrolujte, kolik masa kuře obsahuje, zda je kůže hladká a dokonce můžete přivonět, abyste zjistili, zda je čerstvé.
Kuře musí mít nejlépe pokojovou teplotu
Pokud přece jen koupíte zmrazené kuře, nezkoušejte jej upéct ještě, než rozmrzne. Místo krásné pečeně byste skončili se suchou, možná spálenou kůží, a maso uvnitř by bylo syrové. Nechejte jej přes noc v lednici, aby se zahájil proces rozmrazování. Poté ho ještě položte na otevřené místo asi na tři hodiny, aby dosáhlo pokojové teploty. Pomůžete tak k rovnoměrnému propečení kuřete a zajistíte, že maso zůstane křehké a šťavnaté.
Mnoho lidí má tendenci před přípravou maso umýt. Mytím kuřete ve dřezu však bakterie neodstraníte. Naopak můžete situaci ještě zhoršit tím, že rozšíříte bakterie z masa i na jiné povrchy či potraviny.
Zajistěte, aby na kůži bylo před vařením co nejméně vody, nejlépe osušením papírovými utěrkami. Odstraněním přebytečné vody docílíte krásné a křupavé kůžičky.
Další chybou je používání příliš velkého množství oleje. Přitom kuře má veškerý tuk potřebný pro přípravu přímo uvnitř. Příliš oleje může způsobit, že vaše pečeně bude příliš mastná. Stačí s mírou potřít vrchní stranu, abyste docílili krásné barvy a skvělé chuti.
Zkuste experimentovat s kořením a bylinkami
I když solí a pepřem nic nezkazíte, u pečeného kuřete můžete zkusit experimentovat. Existuje široký sortiment bylinek a koření, které se mohou vzájemně doplňovat a dodat vaší pečeni chuť a aroma. Skvěle se hodí například tymián, bazalka, šalvěj, rozmarýn, petržel nebo česnek s cibulí.
Kuře se většinou peče vcelku, což může být trochu složitější, neboť bílé a tmavé maso se vaří při různých teplotách po různě dlouhou dobu. Jedná se o nohy a prsa, když upečete skvěle jednu část, zároveň obětujete druhou. Skvělý způsob, jak zajistit rovnoměrné propečení, je nechat kuře přes noc ve slané vodě, která pomáhá zachytit vlhkost uvnitř kuřete.
Zabráníte tak vysychání prsou a zároveň pomůžete tmavému masu se důkladně propéct.
Jak postupovat při pečení
Oblíbenou metodou je grilování, kdy se kuře pomalu otáčí při stálém žáru. Málokdo však na to má čas a vybavení. Podobných výsledků dosáhnete, pokud do pekáče vložíte rošt, který zajistí, že se kuře bude opékat – nikoliv topit – ve vlastní šťávě.
Důležité je také to, kam kuře do trouby umístíte. U běžné trouby teplo stoupá nahoru, takže pokud dáte kuře příliš vysoko, nemusí se dostatečně propéct. Naopak příliš nízko docílíte přepálené či spálené pečínky. Nejlepší je umístit pekáč přímo doprostřed trouby. Pokud disponujete troubou s cirkulujícím teplem, je dobré snížit teplotu alespoň o 25 stupňů, abyste kuře nepřevařili.
Snad největším nepřítelem dobrého vaření je netrpělivost. Dokonale pečené kuře vyžaduje správný čas a teplotu. Platí, že čím více času necháte kuře v troubě při nižší teplotě, tím lepší bude konečný výsledek. Spěch v této klíčové fázi může znamenat spálenou, syrovou či vysušenou pečeni.
Pozor, abyste nepokazili samotný závěr
Správné načasování je velmi důležité, zejména když je mezi nedopečeným a přepečeným kuřetem jen tenká hranice. Nejúčinnější metodou pro stanovení času pečení, je měřit čas podle hmotnosti. Doba uváděná v receptech je pouze orientační.
Důležitým faktorem je také vnitřní teplota pečeného kuřete. Skvělým pomocníkem je teploměr na maso, který vložte do nejtlustší části kuřete, aniž byste se dotkli kosti.
Pokud jste vše udělali správně, odměnou vám bude dozlatova pečené kuře. Vyvarujte se však ještě jednoho posledního chybného kroku, a tím je porcování kuřete hned po vytažení z trouby. Ztratilo by tak veškerou vlhkost a šťávu, proto nechte kuře asi čtvrt hodiny odpočinout venku.
Zdroj: mashed.com, lacucinaitaliana.com, chicken.ca
Autor: Silvie Grulichová