Zhluboka se nadechněte, chvíli zadržte dech, a poté pomalu vydechněte. Zatímco většina vašeho dýchání je automatická, naučit se, jak vědomě pracovat s těmito dvěma pohyby, může přinést výhody pro vaše fyzické, dušení i emocionální zdraví.
Od zmírnění spánkové apnoe po zklidnění úzkosti. Nejen to dokáže správné břišní dýchání. Proč lidé zapomněli na jeho sílu a jak jej lze snadno začlenit do vašeho každodenního rušného života?
Než začnete, je důležité porozumět základům vašeho dýchacího systému. Ve spodní části hrudního koše se nachází sval zvaný bránice. Pokud jste odhodlaní zlepšit své dýchací návyky, právě tato část bude tou nejdůležitější.
Při nádechu se bránice stahuje a umožňuje plicím se při nádechu roztáhnout. Při výdechu se vrací do svého přirozeného tvaru, jak se plíce stahují a vytlačují vzduch z těla. Záměrné dýchání do bránice posiluje tento sval a v průběhu času vám umožní trvale plnější a efektivnější nádechy.
Bránice však není jediným důležitým svalem zapojeným do dýchání. Mezi každou žebrovou kostí jsou mezižeberní svaly, které pomáhají rozšiřovat a zmenšovat hrudní dutinu s každým cyklem dechu.
Správnému dýchání je třeba se naučit
Je snadné si myslet, že když žijete, musíte dýchat správně, navíc když se tak většinou děje nevědomě. Ukazuje se však, že zdravé dýchání vyžaduje ve skutečnosti notnou dávku přemýšlení. Schopnost správného dýchání je třeba se naučit.
Základním kamenem je dýchat nosem. V určitých situacích, jako je ucpaný nos či dechové cvičení, je dýchání ústy v pořádku. Jinak však není efektivní, dochází při něm k rychlejší dehydrataci a může být dokonce škodlivé, jelikož jsme vystaveni znečištěnému ovzduší, cigaretovému kouři a nemocem přenášeným vzduchem.
Nos totiž plní nesčetné funkce, například filtruje a zvlhčuje vzduch, který vstupuje do těla. Nosní dýchání uvolňuje oxid dusnatý, který rozšiřuje krevní cévy a umožňuje, aby se do tělesných tkání dostalo více kyslíku.
Taktéž mnoho lidí nevyužívá při dýchání ústy bránici, a tím nevytváří větší prostor pro roztažení plic. Pokud se plíce nerozšíří tak, jak by měly, nedostane se do těla dostatek kyslíku, a to znamená větší zátěž pro svaly, srdce i trávicí systém.
Kvalitu dechu ovlivňuje také věčně zatnuté svaly na břiše, dokonce může dojít k vážným fyzickým onemocněním. Toto mělké dýchání může také ovlivnit vaše duševní a emocionální zdraví tím, že udržuje váš nervový systém napnutý a ve stresu.
Zapojte svou bránici
Za ideální způsob se považuje brániční dýchání, někdy nazývané také jako břišní. Jedná se o hluboký nádech do oblasti žaludku, jako když se nafukuje balón. To umožňuje vzduchu dostat se také do horní části hrudníku. Zkuste si položit ruku na břicho, abyste cítili, jak vám tlačí do dlaně.
Při výdechu můžete cítit, jak se váš hrudní koš a žaludek lehce stahují zpět do klidového stavu. Pamatujte, že je důležité nádechy a výdechy provádět nosem.
Horní dýchání dává tělu signál bojuj nebo uteč
Tento způsob dává nervovému systému zprávu o odpočinku. Pokud budete dýchat pouze horní částí hrudníku, dáváte mu tím znamení, že jste v nebezpečí.
Procvičování této techniky je nutné provádět po krátkých dávkách po celý den, jedině tak si tělo zvykne na tento nový vzorec. Postupem času se brániční dýchání stane vaším výchozím nastavením, přesně tak, jak by to mělo být.
Lepší dýchání vám přinese několik výhod. Jaké změny můžete očekávat, když do své každodenní rutiny zařadíte důsledné dechové cvičení?
Brániční dýchání přináší spoustu výhod
Brániční dýchání pomáhá důkladně okysličit tělo tak, aby buňky, orgány a svaly mohly pracovat na optimální úrovni.
Zároveň pomáhá snižovat chronický zánět v těle, který je spojen se spánkovou apnoe, artritidou, cukrovkou 2. typu a dalšími autoimunitními poruchami. Také díky pohybu bránice docílíte lepšího průtoku krve a lymfatického systému, který je součástí vašeho imunitního systému.
Pokud se naučíte lépe dýchat, kromě fyzické vzpruhy můžete také odbourat velký tlak na vaši mysl. Dýchání bránicí vyrovnává energii mezi mozkem a zbytkem těla. Budete se cítit uvolněnější, lépe se budete soustředit, zmírníte deprese. Nácvik dýchání vás může naučit lépe pracovat se svými emocemi.
Určitě neočekávejte, že se naučíte správně dýchat za jediný den. Je třeba postupovat pomalu, aby si vaše tělo zvyklo na novou techniku a mohlo si vybudovat stabilní návyk. Zkuste se třeba přihlásit na kurzy jógy, která vám pomůže se na dýchání více zaměřit a navíc si i protáhnete tělo.
Zdroj: forksoverknives.com, betterhealth.vic.gov.au, medicalnewstoday.com, healthline.com
Autor: Silvie Grulichová